Az Eichmann Show

Egyéb

1960-ban a náci párt korábbi tagját, az Argentínában bujkáló Adolf Eichmannt zsidó ügynökök elfogták, és bíróság elé állították Izraelben.

Az Eichmann per 1961. április 11. és december 15. között Izraelben, Jeruzsálemben zajlott. A perben a közép-kelet-európai zsidóság második világháború alatti deportálásának és megsemmisítésének egyik értelmi szerzője, Adolf Eichmann SS-Obersturmbannführer ellen emeltek vádat emberiség ellen elkövetett bűntettekért, a zsidóság deportálásában való vezető szerepért, valamint a deportáltak szisztematikus megsemmisítéséért. A bíróság a vádpontok többségében bűnösnek találta a vádlottat, ezért kötél által végrehajtandó halálbüntetésre ítélte. Miután a kegyelmi kérvényt elutasították, Adolf Eichmannt 1962. május 31-én Ramlában felakasztották. Ezzel az ország története során ő lett az egyetlen személy, akit Izraelben kivégeztek.

 

Az amerikai televíziós producer, Milton Fruhtman filmet szeretett volna készíteni a tárgyalássorozatról, tervéhez pedig csatlakozott az Amerikában tiltólistára helyezett rendező, Leo Hurwitz is. A halálos fenyegetések, a televíziós hálózatok ellenállása és David Ben-Gurion, Izrael akkori miniszterelnökének vonakodása ellenére nekiláttak a munkának. Nekik köszönhetően az Eichmann-per napi rendszerességgel szerkesztett közvetítésére végül több mint három tucat országban került sor, így ez lett minden idők első globális televíziós közvetítése. A film a per kapcsán bemutatja Adolf Eichmann szerepét a holokauszt kitervelésében és végrehajtásában, emellett egy páratlanul izgalmas történet ábrázol a televíziózás hőskorából, egy olyan TV közvetítésről, melynek hatására több millió ember döbbent rá arra, mi is történt valójában a második világháború során. Az egyik első ?TV SHOW?, mely a pártatlan és tényközlő, okfejtő újságírás, sőt a tömegtájékoztatás, a média elsődleges céljait, eszközeit, csatornáit, a mibenlétét feszegeti.

A film az auschwitz?birkenaui haláltáborok felszabadításának hetvenedik évfordulójára emlékezve készült a BBC közreműködésével és támogatásával, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy elmélyítse a történelem ezen epizódjáról szóló ismerteteket.

 

A filmalkotás a Zsidó Kulturális Fesztivál ideje alatt jut el a magyar mozikba. Augusztus 27-től Budapesten az Urániában, a Művész, a Puskin, a Tabán moziban; vidéken, Miskolcon a Művészetek Házában, a debreceni Apolló moziban, a szombathelyi Savaria filmszínházban, a zalaegerszegi Art moziban, a szegedi Belvárosi moziban, a szentendrei P'Art moziban, a szolnoki Tisza moziban, a pécsi Apolló moziban, a jászberényi Lehel filmszínházban látható, eredeti nyelven, magyar felirattal. Később csatlakozik a vetítéssorozathoz a kaposvári Szivárvány, a nyíregyházai Krúdy, a székesfehárvári Barátság art mozi, a békéscsabai Csaba center, a tapolcai Városi mozi, illetve a kecskeméti Otthon mozi.