Oláh Kálmán szerint a dzessz, az improvizáció ?társasági beszélgetés?. ?Mi a színpadon komponálunk? ? szokta mondani. Sokszor hallhattuk, mennyire mestere ő ennek a ?társasági beszélgetésnek?, akár ha a saját formációiról, a Trio Midnightról vagy az Oláh Kálmán Sextetről van szó, akár ha más zenekarokkal játszik, szólistaként. Ahogy nemrég például a világ egyik legjobb ilyen formációjával hallhattuk itthon is, a Dán Rádió Big Bandjéval, a koncerten elsősorban Oláh Kálmán szerzeményeit adták elő.
Vagy ha olyan, világhírű zenészekkel játszik, mint amire az utóbbi hetekben két káprázatos szaxofonossal is volt példa, a tengerentúlon élő Tim Ries-szel és a Németországban élő Tony Lakatossal. Vagy tavasszal, a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik koncertjén, ahol a klasszikus klarinétművésszel, Klenyán Csabával improvizált.
A neveket hosszan sorolhatnánk, ez csak néhány példa az utóbbi időből az elmélyült, magával ragadó, új utakra vezető ?társasági beszélgetésekre?. Az a figyelem és érzékenység, ahogyan ők egymásra hangolódnak, mindig különleges zenei élményt nyújt.
A szólóest sokkal inkább Oláh Kálmán saját zenei világába vezethet be minket, hiszen ott saját magával folytatja a zongorista ezt a ?társasági beszélgetést?. Hosszabb idő után most erre is lehetőség nyílik: 2013. november 7-én 19.30-tól a Nyitott Műhelyben lesz Oláh Kálmán szólóestje.
Az 1970-es születésű zongorista-zeneszerző a világ kortárs zenei életének egyik legeredetibb alkotója és legkitűnőbb előadóművésze. 2000 októberétől a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongora- és zeneszerzés tanára. 2006-ban Liszt-díjjal, 2008-ban Szabó Gábor Életműdíjjal, 2009-ben az Artisjus Az év zeneszerzője díjával elismert művész.