Új Tárkány Művek lemez

Egyéb

tarkany
Fotó: Fonó

A zenekar 2012-ben Itt a nyár c. dalával elnyerte a Jazzy Dalverseny Legjobb Hangszerelés Díját, és még ugyanebben az évben Prima Primissima Junior díjjal ismerték el őket. Az Illés Lajos feldolgozásversenyen Lehetett volna című számukat beválogatták a nagykoncert programjába. 2012 szeptemberében a Tárkány Művek új számait bemutató CD Nagy-Britanniában is megjelent a The Rough Guide to the Music of Hungary kiadvány mellékleteként és több elismerő kritikát kapott, köztük a neves angol világzenei szaklap a Songlines is méltatta.

A Fonó és a Tündök zenekarokban is aktív Tárkány-Kovács Bálint 2008-ban alapította meg saját zenekarát. Első nagylemezükkel, az Arcomba az arcod vésted (2010) c albummal új zenei nyelv megalkotására törekedtek a népzene, a jazz és a második világháború sanzonkultúrájának sajátos közép-európai mixeként. Az elmúlt években a rangos szakmai elismerések mellett közkedveltségüket az is jelzi, hogy több youtube videójukat 140-150 ezren néztek meg.

 

Tárkány-Kovács a második készülő albumon tovább megy és átdolgozások helyett nagyobb részt saját szerzeményekkel töltötte meg a korongot. Az egyik saját szám Dresch Mihálynak szól, mintegy tiszteletadásként, a lemezen pedig a mesternek is tekintett művésztárs is közreműködik. Sok irányba kíváncsiskodó, zenei és nyelvi humorral átszőtt dalok ezek: laza szemlélődésbe oltott filozófia, gyerekesnek álcázott metafizika, szívfájdító szerelem, és szerelem minden vonatkozásban, hangulatjelentés piacról, megmondós dalok a képmutatásról, az egyik születésnapi dal pedig a Happy Birthday című slágernek üzen hadat. A 11 saját művet egy Gerschwin átdolgozás (The man I love) és egy John Coltrane ballada egészíti ki.

 

A zenekar dinamikus lendülete és zenei humora köszönhető a tagoknak: a karizmatikus és tehetséges Paár Julianna énekesnő jellegzetes hangja, Kovács Gergő magával ragadó szaxofonszólói és Tárkány-Kovács Bálint gazdag cimbalomjátéka formálja a témát; mindehhez izgalmas zenei alapot alkot a Népművészet Ifjú mestere címet is magáénak tudó Papp Endre brácsás, és a több zenekarból ismert Bognár András bőgős.