Programdömping a múzeumok első őszi éjszakáján

Egyéb

A Múzeumok őszi éjszakáját hagyományteremtő jelleggel rendezik meg idén először. A kezdeményezés hátterében a nyári Múzeumok éjszakája rendkívüli sikere áll, illetve azok a felmérések, amelyek azt mutatják, hogy közönségigény mutatkozik évente több, "Múzeumok éjszakája-típusú" rendezvényre.
 
 Múzeumok Éjszakája nyáron
 
Az ország valamennyi régiójában több tucat múzeum szervez az érdeklődőknek programokat a szeptember 28. óta zajló Múzeumok őszi fesztiváljának záró hétvégéjén, a Múzeumok őszi éjszakáján. Budapesten 30, vidéken 47 múzeumban lesznek meghosszabbított programok ezen a szombat estén. A záróbulira a vidéki és budapesti intézmények különleges programokkal készülnek, a múzeumok zenével, színházzal és a tánccal telnek meg, de a Márton-nap alkalmából nem maradhatnak el az ünnepre jellemző késő őszi hangulatok, ízek és illatok sem.
 
Az Iparművészeti Múzeumban ezen az éjszakán elsősorban a társművészetekre, ez alkalommal az irodalomra koncentrálnak. Olyan kortárs jelenségeket keresnek, amelyek meghatározzák hétköznapjaink kulturális környezetét. Párhuzamot vonnak a költészet mint szellemi tevékenység, ennek audió formája, a versmondás és a vizuális környezet között, olyan jelentős kortárs írók, költők közreműködésével, mint Erdős Virág, Kiss Judit Ágnes, Szabó T. Anna, Tóth Krisztina, Hazai Attila, Keresztesi József és Lackfi János.
 
A Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház programjának célja az épület kettősségének - a századfordulós nagypolgári műteremháznak és a kortárs fotográfiai kiállítótérnek, szolgáltatóháznak - megjelenítése a gyakorlatban. Korabeli fotografálásra csábítják a vendégeket: Laczkó Péter különleges, ember nagyságú kamerával készít portrékat, amelyben a fényképészen kívül elfér egy másik személy is, aki így a kamera belsejéből élvezheti a nagyméretű síkfilmnegatív elkészültét.
 
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban fülbemászó dallamok, vidám vagy édesbús szövegek csendülnek fel, nem csak az idősebb korosztály örömére az Este fess a pesti nő című műsorban, amelyben Sipos D. Zsuzsanna ad elő régi slágereket.
 
"Aki Márton napján ludat nem eszik, ehetik az bármit, mégis éhezik" - ez a lesz a jelszó a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, ahol ezen a napon és őszi éjszakán zenével és tánccal, libasülttel, finom borral, hagyományőrző játszóházzal és kézműves programokkal, tollfosztóval, fantasztikus zenészekkel és lampionos felvonulással várnak kicsit és nagyot Márton-napot ünnepelni.
 
Múzeum Színház várja a látogatókat a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az Aquaviva Formáció összművészeti akciója során a nagy álmodozó és hűséges csatlósa a hozzájuk csapódó népek valószerűtlen társaságában izeg-mozog majd Cervantes nyomán. Később pedig a hétköznapiság és költőiség ötvöződik, amikor Parti Nagy Lajos műveiből ad elő Csákányi Eszter.
 
A Bárka Színház Piaf Piaf című előadásából láthatnak majd részleteket a Magyar Természettudományi Múzeumban. A mű középpontjában a legendás énekesnő áll, ám a színpadon korántsem a szokványos romantikus életrajzot látjuk - miközben az előadásban természetesen elhangzik Edith Piaf valamennyi híres dala, és egy pillanatra sem hiányzik az érzelem, a szenvedély.
 
Tóth Viktor mozgó zenei improvizációját élvezhetik az érdeklődők a Műcsarnok - Ernst Múzeumban. A fiatal magyar jazzgeneráció egyik legtehetségesebb tagjaként számon tartott szaxofonos Tóth Viktor sokoldalú művész. Ez alkalommal mozgásban, a kiállításban látható művekre reflektálva születnek meg zenei improvizációi, így az elhangzó darabok és a kiállított műtárgyak egyszeri, csak ezen az estén hallható kapcsolatba kerülnek.
 
Könnyed interaktív játékot és szórakozást kínál a Néprajzi Múzeum, ahol a Godot Színház társulata mutat be rövid improvizációs jeleneteket a (M)ilyenek a finnek? című kiállítás és a jelenlévők inspirációjára. Az előadás remek alkalmat nyújt a finn nép szokásainak, kultúrájának, sztereotípiáinak és gondolkodásának megismerésére - természetesen mindezt magyar szemmel. De lekvárverseny is lesz.
 
Koncertek, gyermekprogramok, filmvetítés, tárlatvezetések - sokszínű programmal várja a Szépművészeti Múzeum ezen az éjszakáján a látogatókat. A Botticellitől Tiziánóig, az Itáliai festészet két évszázadának remekművei című kiállítás mellett a múzeum páratlan műkincseket bemutató állandó tárlatai, a fáraók korától az impresszionistákig is igazi felfedezésre csábítanak.
 
A Tűzraktér Független Kulturális Központ felidézi a rómaiak novemberi ünnepét, amely ilyenkor a megújulást és életörömet idézi, evéssel-ivással. Ezért hát kondéros főzést és kedvezményes forralt bort kínálnak a kultúrafogyasztóknak. A Tűzraktér a megújhodás jegyében ez alkalommal nem az egész alkotóházon vezet körbe, hanem egyes alkotóterekbe invitálja az érdeklődőket, ahol interaktív workshopokon, művészeti kísérletezésben lehet részt venni.
 
Legyünk skótok a Vám- és Pénzügyőr Múzeumban! Milyen az igazi skót szoknya? Nehéz-e megfújni a skót dudát? Hogy néz ki egy élő gúla? Whisky vagy Whiskey? Mi köze Burnsnek a whiskyhez? És egyáltalán: mi köze a Vám- és Pénzügyőr Múzeumnak Burns-höz?! E kérdésekre csak akkor kap választ, ha ott tölti az estét november 14-én. Az érdeklődők betekintést nyerhetnek a skót kultúra rendkívül gazdag világába izgalmas történetek, skót dallamok, látványos akrobata-bemutató és fergeteges táncház segítségével.
 
Balassagyarmaton a Palóc Múzeumban Márton-napi hétpróba, népi játékkészítés, lámpás tárlatvezetés és Márton-napi vigasság várja a vendégeket. A fehérvárcsurgói Károlyi Kastély parkjában Szent Márton szamarát kereshetik a lámpással a vállalkozó kedvűek. A szerencsés megtaláló jutalmat kap. Gyulán a Corvin János Múzeumban 600 évet mutatnak meg 6 órában. A vár udvarán például bárki Ludas Matyinak érezheti magát, ha ráfekszik a deresre, vagy ha elfenekeli a fához kikötött Döbrögit, akit egy óriásbáb helyettesít. Mátészalkán a Szatmári Múzeumban a Talán Teátrum pajzán népi tréfákkal kedveskedik a közönségnek Mi dűlt el az éjjel? című előadásukon.
 
A miskolci Herman Ottó Múzeum Képtárában a miskolci Csodamalom Bábszínház Egybeöltögetett mesék című vendégjátékában a közös sors négy teljesen különböző mesehőst sodor egymás mellé, s kiderül, nem kell ahhoz Brémába menni muzsikusnak, hogy együtt tudjunk élni. Ózdon a Városi Múzeum rendezvényén hangsúlyozott szerepet kap a borsodnádasdi molnárkalács sütésének hagyománya. Sági Tibor helytörténeti kutató előadása után megkezdődik az ostya sütése, amelybe a vállalkozó kedvűek be is kapcsolódhatnak, továbbá minden látogató kap kóstolót és teát. Az Ózd környéki pincéshelyekről is elhangzik egy előadás, majd forralt borral kínálják a vendégeket.
 
Püspökladányban a Karacs Ferenc Múzeumban egész estét betöltő programmal várnak minden kedves érdeklődőt, aki egy kis őszi kikapcsolódásra vágyik a Nagy-Sárrét központjában. Ehhez jó hangulatot a kézműves foglalkozások, táncház, íjászbemutató, gasztronómiai- és zenei programok biztosítanak. A Sárréti Ifjú Alkotók első közös kiállításán bemutatják a fiatal kézművesek munkáit, vezetésükkel kipróbálhatják a testfestést, ötvösséget, agyagozást, fazekasságot, megismerkedhetnek ősi dobokkal.
 
Erdei élményprogramokat kínál a soproni Erdészeti Múzeum. A középkori favágó verseny résztvevői például egy középkori kétkezes fűrésszel fenyő rönköt vágnak fel, majd az a feladat, hogy egy kétkilós darabot lefűrészeljenek a rönkből. Az előre meghatározott idő, illetve súly tűréshatárán belül teljesítők tiszteletbeli favágókká (fanyűvőkké) avattatnak, oklevél kíséretében.
 
Zircen a Bakonyi Természettudományi Múzeum Márton napja és a libák, valamint az új bor jegyében énekkel, zenével és irodalommal várják a látogatókat, és az érdeklődőket beavatják a Libalógia "tudományába" is, így mindent megtudhatnak, amit a libákról tudni illik és lehet...
 
Korábban: