Az áprilisi és májusi programban gyarmati, náci, szovjet, magyar és amerikai katonai- és oktató- és híradófilm, valamint dokumentum- és játékfilm szerepel; a vetítések ingyenesen látogathatók. A Nyílt Társadalom Archívumában (OSA) található, csaknem négyszáz propagandafilm közül hatot választottak ki a szervezők, amelyeket május 21-ig tekinthetnek meg az érdeklődők.
Ez az első alkalom, hogy ilyen témájú vetítéssorozatot tartanak a Centrális Galériában. A ma esti vetítés Szumátra, Jáva, Borneó és Celebesz bennszülött lakosságát mutatja be a holland gyarmattartók szemével, az öt rövidfilm bemutatása előtt Vörös Miklós kulturális antropológus mond bevezetőt.
A Szovjetunió avantgárd filmes szemmel című alkotást április 23-án mutatják be a galériában; Dziga Vertov orosz rendező 1926-os filmjének központi témái az államosított ipar, mezőgazdaság és kereskedelem, valamint Európa és Ázsia népei.
A Szolovki szovjet munkatábor életét 1928-ban és a rendszerváltás idején kísérhetik figyelemmel május 2-án, kivételesen szerdán, a vetítésre látogatók. Marina Goldovszkaja 1988-ban forgatott, Szolovki hatalom című dokumentumfilmjét teljes hosszában láthatja a közönség.
A vezér születésnapja című, május 7-i vetítésen egy magyar híradófilm mutatja be Rákosi Mátyás egykori magyar miniszterelnököt. Ugyanezen a napon vetítik a Hitler születésnapja című, 1939-ben készített német és a Tiszta szívből című, Sztálinról szóló 1949-es szovjet propagandafilmet. Amerikai katonai oktatófilmeken keresztül ismerhetik meg a Szovjetuniót az érdeklődők a II. világháború és a hidegháború idejéből a május 14-i, Fegyvertársból ellenség című vetítésen.
Frank Capra amerikai rendező 1943-as Miért is harcolunk? Oroszország című alkotása, és az 1962-ben forgatott, Vörös rémálom című amerikai film bemutatása előtt a Közép-európai Egyetem történésze, Rév István mond bevezetőt. A május 21-i záró vetítésen A föld sója című, 1954-ben készült amerikai filmet láthatja a közönség. A rendező, Herbert Biberman Amerika-ellenes tevékenység vádja miatt feketelistára került, így a filmet csak 2000-ben mutatták be.
(Múlt-kor/MTI)