Rábaközi Bál a Fonóban

Egyéb

A Rába és Duna folyók által határolt néprajzi tájegység a Rábaköz, mely a Nyugat-Dunántúl folklórjában üde színfoltot képvisel. Lajtha László és Rajeczky Benjamin népzenekutatók gazdag dallamanyagot rögzítettek erről a vidékről, melyben megtalálhatók az egészen középkorig visszavezethető dallamok is.

A kiváló énekesek, dudások mellett hagyományos vonós cigánybandák szolgáltatták a muzsikát a bálakhoz, búcsúkhoz és az emberélet különböző eseményeihez. Bár ez a terület polgárosodott legkorábban és vette át a nyugatról érkező szokásokat, mégis a mai napig sikerült megőriznie hagyományait mind zenében, táncban és viseletében.

A ma is aktívan működő hagyományőrző néptáncegyüttesek, mint például a szanyi Bokréta Hagyományőrző Együttes az 1930-as években kezdődő ?Gyöngyösbokréta? mozgalomnak is köszönhetik fennmaradásukat, mely ezen a vidéken igen jelentősen hozzájárult a folklórkincsek megőrzéséhez és továbbörökítéséhez. Így van szerencsénk hallani olyan ?adatközlő? zenészeket, mint Greznár Zoltán és zenekara, akik generációról generációra adták tovább a muzsikálás tudományát biztosították a zenei kíséretét a szili, szanyi, kapuvári, vitnyédi és még több rábaközi falu hagyományőrző együttesének.

A gálaműsort követően ételkóstoló várja a vendégeket. A házigazdák Kocsis Enikő és Fitos Dezső Harangozó Gyula-díjas táncművészek.