Rasszizmusellenes nulladik nap a Szigeten

Egyéb


sziget0nap_sajtaj_bytsd-3.jpg
Greg Dorey brit nagykövet
 
A Sziget fesztivál idei, Zene a rasszizmus ellen névre keresztelt nulladik napján sokszínű koncertmaratonnal emeli fel a szavát a faji megkülönböztetés ellen. A Sziget az 1976-ban alapított brit Rock Against Racism (RAR, Rock a rasszizmus ellen) mozgalom és a szervezet szellemiségét továbbvivő Love Music Hate Racism (LMHR) megkeresésére csatlakozott a kezdeményezéshez, amely már hosszú évek óta szervez rendezvényeket a rasszizmusellenesség jegyében. A Brit Nagykövetséggel együttműködésben megvalósuló koncertsorozat több színpadon zajlik majd. Greg Dorey brit nagykövet az esemény sajtótájékoztatóján elmondta: a rasszizmus veszélye sem Angliában, sem Magyarországon nem múlt el, ezért óriási jelentősége van az ehhez hasonló kezdeményezéseknek. Roger Huddle, a RAR alapítója és Lee Billingham, az LMHR országos vezetője egyaránt hangsúlyozta a rasszizmus ellen a zene erejével való fellépést, hiszen ez az egyik olyan multikulturális nyelv, amely révén a leginkább meg lehet szólítani a fiatalokat. Ahogy arról Sam Duckworth, a Get Cape. Wear Cape. Fly nevű brit zenekar frontembere beszámolt, a közönség egy hazai és külföldi zenekarokat felvonultató közös produkcióra is számíthat.
 

sziget0nap_sajtaj_rogerhuddle_gregdorey_bytsd-6.jpg
Roger Huddle és Greg Dorey
 
A Világzenei Nagyszínpad ad otthont a Magyar jazz a rasszizmus ellen című, a magyar jazz napja keretében megrendezett programnak, ahol többek közt a Szakcsi Trió, a Modern Art Orchestra és a Barabás Lőrinc Eklektric is hallható lesz. A világzenei színpad nagy attrakciójának ígérkezik az a tizenkét tagú amerikai-indiai jazzformáció, amely Miles Davis egykori zenésztársait vonultatja fel. A koncert apropóját a tavaly Miles From India címmel megjelent duplaalbum adja, amely annak állított emléket, hogy Miles Davis a hetvenes években több alkalommal is indiai zenészeket hívott a zenekarába. A koncertet tehát döntően az erre a periódusra jellemző Miles Davis-féle jazzrock-vonal határozza meg, ahol olyan nagy nevekkel találkozhatunk, mint a basszusgitáros Darryl Jones (többek közt Herbie Hancockkal, Stinggel és Madonnával is dolgozott, 1993-tól pedig a Rolling Stones gitárosa), a billentyűs Robert Irving III, vagy a Grammy-díjas trombitás Nicholas Payton.
 

sziget0nap_sajtaj_gerendaikaroly_bytsd.jpg
Gerendai Károly
 
A pop-rock-nagyszínpadon többek közt az LGT, a Kispál és a Borz, a Heaven Street 7, a KFT, Deák Bill Gyula, a Quimby, a Beatrice, a Kaukázus, Péterfy Bori, Novák Péter, az Irie Maffia és a 30Y is tiszteletét teszi, 23 óra után pedig az A38/WAN2-sátor ad otthont a folytatásnak.
 
Gerendai Károly főszervező elmondta: ha a nap bevétele meghaladja a kiadásokat, egy rasszizmus ellen küzdő civil szervezetet szeretnének belőle támogatni. Az ottalvós hetijegyesek ajándékba kapják ezt a különleges napot, a jegyek egyébként a napijegy feléért, 5000 forintos áron lesznek kaphatók.