Régészet és sport Zalában

Egyéb

(MTI) - A zalaegerszegi Göcseji Múzeumban Keszthely-Fenékpuszta - Az évezredek tükrében címmel a térségben végzett feltárások során előkerült régészei tárgyakat bemutató időszaki kiállítás nyílik, de a múzeumok éjszakáján az épület közönség elől elzárt részei is megnyílnak. A Központok a Zala mentén című állandó kiállítást a késő esti órákban is tárlatvezetéssel tekinthetik meg látogatók, és még számos kulturális program teszi színvonalassá az éjszakai múzeumlátogatást - közölte Kostyál László megbízott megyei múzeumigazgató.
    

A restaurátorműhelyben Alexander Horsch népzenész mutatja be hangszereit, a Kisfaludy-teremben Simán László egzotikus tájakról tart élménybeszámolót. A múzeumkertben Gubinecz Ákos népdalénekes, Hertelendy Attila, a Hevesi Sándor Színház művésze és a KISZÖV Táncegyüttes szórakoztatja a közönséget, majd Búfelejtő, gondűző címmel a Kis-Hétrét ad műsort. Sötétedés után "csillagles" kezdődik, az égbolt tanulmányozásához Bánfalvi Péter csillagász nyújt majd segítséget.
    
A megyei múzeumi programok szervezői a gyerekekre is gondoltak: lesznek kézműves játszóházak és ügyességi vetélkedők. A zalaegerszegi múzeumban például régészeti műtárgymásolatokat, a nagykanizsai Thúry György Múzeum udvarán érmeket, babérkoszorút készíthetnek a kisebbek. Nagykanizsán kincskereső kalandtúrára is indulhatnak, és kipróbálhatják az üvegfestést, -színezést is. 
 
A nagykanizsai barokk múzeum fáklyákkal megvilágított termeiben és udvarán a sport köré szerveződnek a programok. A késő esti órákban nyílik meg a "Testedzés és életöröm" - Zalai sportok című időszaki kiállítás, amelyen relikviákon, érmeken, korabeli fotókon, írásos dokumentumokon, sporteszközökön keresztül mutatják be a megye sportéletét - közölte Kunics Zsuzsanna muzeológus, hozzátéve, hogy a legrégebbi kiállítási tárgyak - köztük egy tricikli és sítalpak - a XIX. század közepéről származnak.
    
Kunics Zsuzsanna érdekességként említette az 1870-ben megrendezett országos tornászversenyen készült fotó reprodukcióját, amely azért számít kuriózumnak, mert a fotós mozgás, nyújtón végzett gyakorlat közben örökítette meg a sportolót, ami ebben az időszakban ritkaságnak számított.
    
Miközben a múzeum falai között a régebbi idők tárgyi emlékeit szemlélhetik meg a látogatók, az udvaron a legmodernebb sportágakkal és eszközökkel - fitness zumba, aerobik, cross autók - is megismerkedhetnek. A dél-zalai város jelenleg működő sportegyesületei tartanak bemutatókat, a Csónakázó tótól egészen a múzeumkertig tartó utcai futóbajnokságot, családi sportversenyeket rendeznek. Mozgókönyvtári szolgáltatás keretében a Halis István Városi Könyvtár sporttal kapcsolatos kötetei is kölcsönözhetők lesznek.
    
Kehidakustányban, a Deák-kúriában is színes programokkal várják az érdeklődőket. A XVIII. században épült nemesi udvarházban késő esti tárlevezetéssel tekinthetik meg A haza bölcse, Zala büszkesége címmel nyílt, Deák Ferenc életútját bemutató állandó kiállítást.
    
Petőfi Sándor vígeposzát, A helység kalapácsát Besenczi Árpád Jászai-díjas színművész tolmácsolásában láthatja majd a közönség. A kehidai színjátszók Arany János A fülemile című versének színpadi változatát mutatják be, és anekdoták hangzanak el a göcseji nép életéből. A fáklyafénnyel megvilágított parkban a vindornyaszőlősi Őszirózsa Daloskör népdalai csendülnek fel és az Énekmondó együttes ad koncertet.