A Párizs közelében élő magyar származású festőnek az 1954-től 2010-ig terjedő alkotói időszakából több mint hatvan, nagyrészt Franciaországban eddig még soha ki nem állított műve tekinthető meg a Galerie Le Minotaure, a Galerie Antoine Laurentin, a Galerie Anne de Villepoix, a Le Studiolo Galerie de France és a Galerie Alain le Gaillard együttműködésének köszönhetően.

Reigl Judit festőművész 1923-ban született Kapuváron, 1950 óta él és dolgozik Franciaországban. Azon ritka magyar származású művészek egyike, aki pályáját 1948 után külföldön folytatta és ott ért el nemzetközi sikereket. Pályatársa, Hantai Simon mellett Reiglt a világ vezető múzeumai a szürrealizmusból induló és az absztrakció új útjait kereső művészként tartják számon, alkotásait megbecsülik és nagyra értékelik.

20140329kult-vilaghiru-de-itthon-ismeretlen3
Fotó: Oláh Tibor/MTI

Festményei a világ legnagyobb és legfontosabb kortárs közgyűjteményeiben, a New York-i Museum of Modern Artban (MoMA), a Metropolitan Múzeumban, a londoni Tate Modernben és a párizsi Pompidou Központban, valamint a budapesti Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum, a Nemzeti Galéria vagy a Szépművészeti Múzeum kollekciójában is megtalálhatók.

A magyar közönség már találkozhatott munkáival a Műcsarnokban (2005) és a debreceni Modemben (2010) rendezett életmű-kiállításokon, ahol a korai szürrealista műveitől az absztrakcióin át a figuratív ábrázolásig átfogó képet kaphatott Reigl Judit munkásságáról. 2014-ben a budapesti Ludwig Múzeum adott otthont az Űr és extázis című életmű-kiállításának, amelyen 90 művet láthatott a közönség.

A párizsi galériák május 21-ig látogatható közös kiállításával párhuzamosan az amerikai Oberlin (Ohio) város Allen Memorial Art Museumának látogatói is megtekinthetik a festő munkáiból rendezett tárlatot május végéig.

MTI