A mexikói National Institute of Anthropology and History (INAH) munkatársa, Jorge Arturo Talavera González szerint további elemzésre van még szükség, hogy a 17 holttest halálának okát megállapíthassák, bár a koponyáikon található horpadások emberáldozatokra utalnak. A csontvázak közelében a kutatók egy oltárt, egy szoba maradványait és különböző szertartási tárgyakat találtak.
? Keveset tudunk a tepanec népről, két okból is ? mondta Michael Smith, az Arizona State University antropológusa. ? Egyrészt az aztékok terjeszkedő tevékenysége révén kevés történelemtankönyvbe kerültek bele, másrészt a legtöbb tepanec város a mai Mexikóváros területe alatt található, ami igen megnehezíti a feltárást.
A temetkezés mellett az épületek feltárása is beszédes lehet a kevéssé ismert tepanec törzs vallásos hitéről. Például a mai Mexikóváros északnyugati részén lévő Azcapotzalco kerület területén a kutatási eredmények szerint egy elit tepanec kereskedelmi település állt, emellett polgári és ceremoniális központként sem volt elhanyagolható, vélik az INAH régészei.
Feltárt leletek
Az eddig feltárt leletek között három edény található, amelyek közül kettő a pulque nevű, agade növényből készült, alkoholos ital számára volt fenntartva. Talavera González eddigi feltárásaiból és a tartalom elemzéseiből arra következtet ? bár ez még nem teljesen bizonyított ?, hogy a harmadik háromlábú edény azonban rendeltetési célját tekintve égetett emberi koponyák maradványainak tárolására szolgált.
A hangszerek ? mint ez a furulya, amelyet egy tinédzser sírjában találtak ? valószínűleg azért került a holttest mellé, hogy a túlvilágon is örömét lelhesse benne. A tizenéves sírjában találtak még tálakat, tányérokat, füstölőt és egy agyag álarcot is. ? Ezek a tárgyak a mindennapi élet elemei voltak ? mondta Smith. ? Többnyire a háztartásban és a kézműves tevékenységek során használták őket. Az Azcapotzalcóból és a többi tepanec városból származó lelet igen fontos, mivel eddig nagyon kevés tepanec temetkezési helyet tártak fel ? tette hozzá.
Magzatpóz
A régészek még nem találtak megnyugtató magyarázatot arra, hogy sok elhunytat ? köztük a képen látottat is ? miért magzati pozícióban temettek el. Talavera González hozzátette: a tetemeket a halál után három órán belül pozícióba kellett helyezni, mielőtt megmerevedett volna a test. Ebből azt a következtetést vonták le a szakemberek, hogy a tepanec törzs tagjai tisztában voltak a hullamerevség fizikai folyamatával.
További kérdések
Egy másik tizenévesen elhunyt törzstag sírjában a kerámiatárgyak, furulya, poharak, tányérok, tálak és orsók mellett egy esőistent ábrázoló maszkot is felfedeztek a kutatók. Talavera González véleménye szerint a leletek nagy része fejjel lefelé került a sírba, ami talán az élet múlandó természetét hivatott kifejezni.
11 gyermekcsontvázat is találtak a mexikóvárosi ásatáson. Még nem tisztázott, mi végezhetett ezekkel a gyermekekkel, elképzelhető, hogy járvány áldozatai lehettek, vélte Leonardo López Luján, a Museo del Templo Mayor vezető régésze. A szokásos használati tárgyak mellett az egyik sírban egy kutya csontvázát fedezték fel. A kutatók véleménye szerint az állati temetkezésnek a célja hasonló lehetett, mint a többi tárgyé: segíteni a gazdát a túlvilágon.
A július közepén megkezdett munka tovább folytatódik, hogy megfejtsék a temetkezések rejtélyeit és fényt derítsenek a tepanec törzs az idők során elfeledett történetére.