A várost III. Szevt trák uralkodó alapította i.e. 3. század végén - 4. század elején a Tundzsa-folyó, ókori nevén Tonzus egyik kanyarulatában. Ennek folytán a település kiváló természetes védelemmel rendelkezett dél-nyugati, déli és a keleti oldalról. Ez az első, s egyben az egyetlen ismert, városszerű trák település.
Az ókori településre Kazanlak várostól 7 kilométerre nyugatra bukkantak még az 1948-1954 közötti régészeti feltárások során, amikor egy épülő gát miatt folytattak kutatásokat. A fallal körülvett település egy ötszögletű erődítmény volt. Az uralkodói rezidencia az erődítmény észak-keleti csücskébe került.
A lakóudvarban fellelt görög nyelvű felirat tanúsága szerint a települést az alapító nyomán Szevtopolisznak nevezték. III. Szevt volt egyébként az első trák uralkodó, aki pénzt veretett: Szevtopoliszban mintegy 2000 pénzérmére bukkantak, közülük 800 darab az ő korából származik, s hét típusra osztható fel: a legutolsón az uralkodó portréja is látható.
A feltárások során napvilágra került az ősi nekropolisz, számos helyben készült és importált agyagedény, arany ékszerek, vascikkek, s temetési virágfüzérek.
Amikor a gát megépült, Szevtopolisz "elsüllyedt", a víztározó fenekére került, s csak most, fél évszázad múltán vetődött fel az ötlet, hogy rekonstruálják. Ehhez le kellene csapolni a víztározót, míg megépülnek a "városfalak", amelyek magasabbak lennének, mint a gát. Az ősi trák város megmentésével előálló szervezet, a "Megőrizni Bulgária értékeit" elnevezésű szövetség szerint Szevtopolisz a térség idegenforgalmi nevezetessége lenne, ahová a turistákat csónakokon szállítanák majd.
(Múlt-kor/MTI)