hajas_600x403.png
Hajas Tibor: Kép, 1980 körülFotó: Vető János / ?Hajas Tibor jogörököse

Az 57. Velencei Képzőművészeti Biennále májusban nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Paolo Baratta, a biennále elnöke elmondta: a két évvel ezelőtti adatokhoz képest csaknem negyedével nőtt a látogatók száma, félmillióról 615 ezerre. Baratta a fokozott érdeklődést elsősorban a francia főkurátor, Christine Macel Vive Arte Viva című kiállításának tulajdonította. Dario Franceschini olasz kulturális miniszter szerint a 2017-es Biennáléra a kiállított alkotások ?szépsége és kiemelkedő színvonala miatt? emlékeznek majd a látogatók. A Velencei Képzőművészeti Biennále legjobb nemzeti részvételéért járó Arany Oroszlán-díját a Németország pavilonjában kiállító Anne Imhof projektje nyerte, a Viva Arte Viva című főkurátori kiállítás legjobb művészének pedig a szintén német Franz Erhard Walthert választotta a nemzetközi zsűri a május 13-ai díjkiosztón.


_d0a8544__copy__600x389.png
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatójaa magyar pavilon megnyitóján, Velencében

A magyar pavilon kiállítását szervező Ludwig Múzeum ? Kortárs Művészeti Múzeum (Lumú) igazgatója, Fabényi Julia emlékeztet: a biennálén 86 ország vett részt, a központi Viva Arte Viva kiállításra pedig 120 művész kapott meghívást. A magyar pavilonban Várnai Gyula Peace on Earth! című kiállítása volt látható, Petrányi Zsolt kurátor rendezésében. ?A magyar kiállítás fogadtatása nagyon jó volt: mind a szakmai, mind a nagyközönség jól rezonált Várnai installációjának felvetéseire, az utópiák szükségességének kérdéskörére? ? mondta Fabényi Julia nemzeti biztos, a Ludwig Múzeum igazgatója. Értékelése szerint ?az idei biennále igen mozgalmas és eredményes volt számunkra. A nemzeti pavilon kiállítása mellett két külön programhoz is csatlakoztunk: az Artist?s Practice című programban Várnai Gyula és Hajas Tibor alkotói praxisáról készítettünk filmet, melyet a biennálén is bemutattak, és részt vettünk az Unpacking My Library című programban is. Ennek elkészült a bővített magyar változata, a Magyar Pavilon (1986?2017) virtuális könyvtára is, mely a Ludwig Múzeum könyvtára üvegfalán és honlapján böngészhető.?


20170425_11_600x400.png
Részlet a Várnai Gyulát bemutató kisfilmből

Magyar szempontból az idei biennále legfontosabb fejleményeként értékelhető, hogy több évtized után újra voltak magyar meghívottjai a központi kiállításnak. Hajas Tibor (1946?1980) részvételét a Ludwig Múzeum koordinálta. A fiatalon elhunyt művész fotóakció-tablóit egy különleges műtárgyvédelmi technikával mutatták be Velencében. ?A múzeum rendelkezik a legnagyobb Hajas-gyűjteménnyel, melyet idén egy további jelentős mű, a Tumo II. megvásárlásával gyarapítottunk? ? fogalmaz a Lumú közleménye.


_d0a8044__copy_1_600x465.png
Hajas Tibor munkája

Tovább bővült a Lumú Biennále-archívuma: harminc kurrens és értékes archív kiadvánnyal, köztük a nevezetes 1968-as biennále katalógusával gyarapodott a múzeum könyvtára. A biennále népszerűsítése érdekében a Lumú blogjára számos tudósítás került fel, köztük az utolsó egy Christine Macel főkurátorral készült interjú Hajas Tibor velencei szerepléséről. Májusban a Római Magyar Akadémiával együttműködve Rómában egy gyűjteményi kiállítással hívták fel a figyelmet az idei magyar szereplésre ? idézte fel Fabényi Julia.

Várnai Gyula kiállítását december 9. és január 14. között a Ludwig Múzeumban a magyar közönség is megtekintheti.

Forrás: MTI

Fotó: Csákvári Zsigmond