Renoválták Herat középkori várát

Kultpol

Az Aga Khan Trust for Culture, valamint az amerikai és német kormányok pénzügyi támogatásának köszönhetően az épületen 2008 óta dolgozó munkásoknak sikerült helyreállítaniuk a falakat és a bástyákat, amelyek gyakorlatilag már majdnem leomlottak. A falakon belül található épületeket is renoválták, de több részről inkább replikákat készítettek.
 
A vár igen sokszor került a teljes megsemmisülés szélére, de az UNESCO felügyelete mellett 1976 és 1979 között komoly konzerválási munkák indultak. Herat gigantikus mérete komoly logisztikai kihívás elé állította a szakembereket: a vár 250 méter hosszú és 70 méter széles, s összesen 18 bástya várt az újjáépítésre.

Herat a Selyemút egyik fontos állomása volt, már az i.e. 6. században lakott területnek számított. Nagy Sándor saját maga vezette csapatait i.e. 330-ban az ősi város ellen, s valószínűleg a makedón uralkodó építtette az első erődöt is. Heratot földrajzi elhelyezkedése tette vonzóvá a Nagy Sándort követő inváziós hadseregek számára; 1221-ben a mongolok lerombolták a várat, a perzsa Kartid-dinasztia újraépítette, hogy aztán Timur Lenk (más néven Tamerlan) ismét a földdel tegye egyenlővé. Timur fia, Shah Ruk ismét felhúzta a várat, amely ezúttal kőből, téglából és csempéből épült meg.

Az afgánok már a jövőbe tekintenek, hiszen itt nyílik meg a három másik provinciális múzeum mellett a Herati Nemzeti Múzeum, köszönhetően a berlini Iszlám Művészeti Múzeum és a Német Régészeti Múzeum közreműködésének. A pezsgő turizmus ugyan még távolinak tűnik, mindenesetre a kulturális örökség megőrzése az első lépés ennek irányába.