A munkálatokat a bolognai filmarchívum (Cineteca di Bologna) és az Immagine Ritrovata (Megtalált kép) laboratórium végzi, akárcsak a hosszú filmek esetében a párizsi MK2 cég megbízása alapján. Ez utóbbi kapta meg 2001-ben Chaplin örököseitől a filmek világforgalmazási jogát azzal a feltétellel, hogy nemcsak DVD-n, hanem a moziban is életre keltik a nagy nevettető alkotásait.
Azóta 2,8 millió DVD-t adtak el világszerte Chaplin egészestés filmjeiből, és a forgalmazóknak csalódást okozott, hogy éppen az Egyesült Államokban, ahol a londoni születésű Chaplin szinte egész pályafutását töltötte, mutatkozik viszonylag a legkisebb érdeklődés az "örök csavargó" iránt. Valamennyi DVD-t kiegészítették egy közel félórás dokumentumfilmmel, ahol a mozi nagy alkotói, Costa-Gavrastól Emir Kusturicáig mondták el személyes élményeiket Chaplinről.
Az MK2 ígéretéhez híven moziban is bemutatta a restaurált filmeket: A diktátor, amely a 2002-es berlini filmfesztivál záróaktusa volt, vagy a Modern idők, amellyel egy évvel később a cannes-i fesztivál zárult, csak Franciaországban félmillió nézőt vonzott.
Most a Keystone-filmek vannak soron: az Immagine Ritrovata a brit nemzeti film- és tv-archívummal karöltve az idei évre ígéri a 33 film teljes restaurálását. Chaplin 1914-15-ben 35 kisfilmet készített a Keystone-nál, kettő azonban elveszett. Mint Gianluca Farinelli, a bolognai filmarchívum vezetője elmondta, hihetetlen filmekről van szó, amelyeket rendkívül gyorsan forgattak le - ellentétben Chaplin később, legendás alaposságával - mégis rendkívül erőteljesek, poéngazdagok és nyomon lehet követni rajtuk a csavargó figurájának kialakulását.
A felújítás kegyetlen munka, sokszor 5-6 évbe is beletelik Farinelli szerint, hogy megtalálják egy-egy filmnek a felhasználható elemeit, mert a negatívok szétszóródtak a világban és sokuk nagyon elhasználódott, rossz minőségű, sőt, még az is előfordul, hogy a némafilmek feliratai nem a megfelelő helyen szerepelnek egy-egy kópián. Ugyanakkor a restaurátorok nagyon vigyáznak arra, hogy a digitális technika mellett is megőrizzék az eredeti Chaplin-filmek hangulatát, dinamikáját és tiszteletben tartják a kor apró "képi hibáit", amelyek részei a chaplini műnek.
A Cineteca nemcsak a filmekkel tiszteleg Charlie Chaplin előtt: digitalizálta és feltette internetes honlapjára (www.cinetecadibologna.it) a művész hatalmas gyűjteményét, amelyben 54 987 fotóból, 104 forgatókönyvből, 345 kéziratból, 2206 levélből és több ezer egyéb dokumentumból áll össze a művész hét évtizedes pályafutása.
(Múlt-kor/MTI)