Rippl-Rónai József Kertben című, „kukoricás" főművének 120 millió forintos kezdőára a legmagasabb indulóár a magyar árverések történetében, de Vaszary János Dunaparti korzó című alkotása is 90 millió forintról indul a Virág Judit Galéria téli aukcióján. Az ünnepeket megelőző árverésen egyes tételeket jótékonysági célra ajánlanak fel. A befolyt összegből idén az Igazgyöngy Alapítványt támogatják.
A magyar aukciók történetének is kimagasló tétele Rippl-Rónai József Kertben (1909) című olajfestménye, amely a festő kukoricás korszakának főműve. A Virág Judit Galéria tavaly téli árverésén a művész Cyneák fehér vázában című festménye 170 millió forintért kelt el. Így a mostani aukció legizgalmasabb kérdése, hogy a Kertben című festmény ára túlszárnyalhatja-e a tavalyi rekordot. Rippl-Rónai a huszadik századi festészetünk világszerte legismertebb alkotója, több műve világviszonylatban is jelentős közgyűjtemények tulajdonában áll.
Tavaly decemberben Vaszary János Pesti Duna-korzó című festménye is életműrekordot érő, 140 millió forintos áron kelt el a galéria aukcióján. Idén a sorozat másik darabjára, a Dunaparti korzó (1933) című alkotásra lehet licitálni, amely a nagyvárosi veduta-képek másik legismertebb darabja. A festő a párizsi kávéházak és az olasz korzók hangulatát itthon a Lánchíd és az Erzsébet-híd között húzódó, szállodákkal körülvett sétatéren találta és örökítette meg az életmű egyik leglátványosabb és egyben legsikeresebb képfüzérében.
Frank Frigyes munkásságára is meghatározó hatást gyakorolt párizsi látogatása. A nagyvárosi lét új impulzusai, a lüktető utcai forgatag, az óriásplakátok, kirakatok világa egy új motívumvilág lehetőségét tárta a festő elé. Hazatérése után képeit az Ernst Múzeumban mutathatta meg. A kiállítás egyik legnépszerűbb darabja a most kalapács alá kerülő Párizsi autóbusz (1927) volt. A merész képkivágat a plakátok, filmek és a fotók vizuális világának hatását tükrözi.
Ebbe a művészeti vonalba illeszkedik Batthyány Gyula 1930 körül készült, Autóban című alkotása is. Őt is a nagyvilági élet inspirálta, a magyar társadalmi elit pompázatos rendezvényei, előkelő alakjai képeinek fő témái. Batthyány fontosságát azonban fokozza az ironikus szemléletmód, amellyel a társadalmi privilégiumok csökkenésével, majd megszűnésével egyre inkább kiüresedő arisztokrata életformát vizsgálja.
Ugyancsak fontos mű Egry József balatoni naplementét ábrázoló Napnyugta (1935) című festménye. Egry alkotása először Dr. Radnai Béla, a hazai műgyűjtés egyik legjelentősebb alakjának tulajdonát képezte, majd az 1970-es években Halasy-Nagy Endre, nyelvész gyűjteményébe került. Az Egry-életmű egyik legszebb darabja hosszú idő után kerül ismét eladásra.
A kiemelt tételek mellett az érdeklődők többek között Fényes Adolf, Márffy Ödön, Czóbel Béla, Patkó Károly és Ziffer Sándor kiemelkedő alkotásaira is licitálhatnak. A most árverésre bocsátott Zsolnay-válogatás pedig az utóbbi évek legerősebb kerámia-együttese. A téli aukció 216 műalkotásának összkikiáltási ára megközelíti 665 millió forintot.
A jótékonysági célra ajánlott tételek között többek között kalapács alá kerül egy Zsolnay Papagájváza (1990), a Freywille Manufaktúra Igazgyöngy Alapítvány gyermekrajzai alapján készített, háromféle, limitált gavroche selyemkendője és a Hommage à Hundertwasser ékszercsalád mesebeli hangulatú Contessa karkötője is.
A téli aukcióhoz kapcsolódó kiállítást 2019. december 14-ig lehet ingyenesen megtekinteni a Virág Judit Galériában. Az árverést 2019. december 15-én a Budapest Kongresszusi Központban rendezik.
Az aukció tételei ezen a linken tekinthetők meg.
Nyitókép: Rippl-Rónai József Kertben című alkotása