Robbanóanyagokat keresnek a Lusitanián

Kultpol

A roncsokat az egykori búvárcégüket közösen birtokló partnereitől 1968-ban 1000 fontért megvásároló Gregg Bemis végre megszerezte az illetékes minisztériumok engedélyét is a felmérésre. Ez - a 2004-es merülés után - lehetővé teszi számára a hajó fotózását, illetve film készítését is, majd a képeket jó pénzért akár el is adhatja. A kutatásról dokumentumfilm-sorozat is készül, amelyet a Discovery Channel jövőre tervez bemutatni.

A férfi ötéves kutatási lehetőséget kapott a Kinsale közelében található roncs feltérképezésére. Bemis ezt nem vállalta egyedül, ezért a hajó részletes átkutatásának megtervezése mellett kapcsolatba lépett a korábban igencsak vitatott tengeri ügyekbe bonyolódó Odyssey Marine Exploration (OME) floridai céggel is, amely örömmel vállalta a részvételt.

A roncsokhoz így a korábban Gibraltárban lefoglalt MV Odyssey Exploreren utaznak, a 90 méter mélyen fekvő hajót pedig a Zeus II távirányítású robottal mérik fel. A kutatásban a kormányzat vízalatti régészeti szakemberei is részt vesznek, hogy biztosítsák: semmilyen értéket nem visznek el a helyszínről.

Az áldozatok temetése

Az RMS Lusitania 1915 májusában süllyedt el Cork partjainál, amikor egy német tengeralattjáró megtorpedózta. A süllyedést egy máig azonosítatlan okból bekövetkező második robbanás gyorsította, amely aztán 1198 ember halálához vezetett. Az incidens hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok hadat üzenjen Németországnak az első világháborúban.

Bemis reményei szerint a filmmel igazolhatja saját elméletét, miszerint a hajó robbanóanyagokat szállított az Egyesült Államokból Angliába, és ezek okozták a rejtélyes katasztrófát. A The Times napilapnak adott interjúban elmondta, hogy szeretné megfejteni az utórobbanások helyét és okát, mert álláspontját senki nem fogja elfogad, amíg nem mutat kézzelfogható bizonyítékokat.