Az állandó Capa-kiállítás nagyon rövid története a központ létrejöttéhez nyúlik vissza: 2008-ban hazánkba került a Robert Capa-képek gyűjteménye és azok átvételének háttérszerződésében az szerepelt, hogy a képeket egy leendő fotómúzeumban kell elhelyezni. Öt év múlva, 2013-ban létre is jött létre a Capa Központ, most pedig már azon célunk felé haladunk, hogy megnyissuk a világ első nagy, állandó Capa- kiállítását ? fogalmazta meg Kőrösi Orsolya. Ez a nagyszabású tárlat valószínűleg a képek 2008-as hazahozatalának tizedik évfordulójára valósul meg, ám a Capa Központ addig sem tétlenkedik. ?Úgy gondoltunk, hogy állandó kiállítás keretében egy kis ízelítőt adunk Robert Capa kiváló munkásságából? ? tette hozzá az intézmény ügyvezető igazgatója, aki nagy örömmel köszöntötte a tárlatot, mely ötven kép segítségével ad képet a látogatóknak arról, milyen értékes is a Capa-hagyaték.

 

A Robert Capa, a tudósító című tárlatot Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki beszédében elmondta: ?a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ épülete emblematikus hely a magyarországi közgyűjtemények történetében, amelyhez a hajdani műgyűjtés számos tanulságos története kapcsolódik?. A központot 2013-ban hozta létre a magyar kormány: ?az új intézmény megalapítását a fotográfia, mint a generációkat az egyik legerősebben megszólító művészeti ág szakmai szükséglete és a magyar fotográfia nemzetközi rangja indokolta. Az alapításhoz vezető út nem volt könnyű, de végül sikerhez és nemzetközi hírnévhez vezetett, akárcsak Capa életútja?.

 

Ma már múzeumi műtárgy a fiatal Capa édesanyjához írt levele, amelyben így fogalmazott: ?Ne ess kétségbe jó anyu, ha nem megy minden egyenesen és könnyen, én nem vagyok ügyetlen és majd befutok? ? idézte Robert Capa szavait Krucsainé Herter Anikó, majd elmondta: sok tehetséges magyar fotográfushoz hasonlóan Capa is külföldön végezte tanulmányait, és ott ismerkedett meg a legújabb technikai vívmányokkal, művészeti irányzatokkal. ?Ekkoriban bontakozott ki egy új műfaj, a sajtófotózás, amelynek néhány éven belül élő legendája lett.? A háborúban haditudósítóként vett részt és kulcsfontosságú helyszíneken fordult meg. Közismert, hogy az átütő sikert ikonikus képe, A milicista halála hozta meg számára ? tette hozzá.

 

A fotóművész életéről mesélve Krucsainé Herter Anikó felidézte: ?Robert Capa kivételes pillanatban lett fotóssá?. Pont akkor, amikor a média, a nyomdászat és a fotótechnika fejlődése mellett a világtörténelem alakulása is egybeesett az újságok, magazinok igényeivel. Több XX. századi kortársához hasonlóan Capa életműve is külföldön teljesedett ki: Amerikában őrzött, értékes hagyatékát testvére, Cornell Capa gondozza.

 

A magyar közönség jól ismeri Capa munkásságát, hiszen az utóbbi másfél évtizedben volt Capa-kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, a Magyar Fotográfiai Múzeumban, az Ernst Múzeumban és a Szépművészeti Múzeumban is. ?A szakma legjobbjai azonban ennél többet és teljesebbet álmodtak meg: egy önálló gyűjteményt, kutatóközpontot és bemutatóhelyet?. A magyar állam 2008-ban a New York-i Nemzetközi Fotográfiai Központtól megvásárolta a Capa-hagyatékot, mely a Nemzeti Múzeumba került, ám az adásvételi szerződés rögzítette, hogy a megvásárolt gyűjteményt a későbbiekben végleges otthonában, egy a kutatásra és kiállításra létrehozandó fotóközpontban kell majd elhelyezni ? emlékezett vissza a helyettes államtitkár, majd elmondta: a 2013-ban létrejött intézmény feladata a klasszikus és kortárs fotográfia, illetve a magyar fotóriporterek tevékenységének bemutatása mellett a Robert Capa-gyűjtemény népszerűsítése, melynek maradéktalanul eleget tesz.

 

A Robert Capa, a tudósító című állandó kiállítás létrejöttével a művész fotográfiai és szellemi öröksége méltó környezetben kerül a közönség elé, a Capa Központ pedig a világon egyedülállóan adhat teret névadója életművének bemutatásához ? emelte ki Krucsainé Herter Anikó, majd örömmel jelentette be: ?a szakmai álmok megvalósultak, az érdeklődés hazai és nemzetközi szinten is jelentős. A kulturális kormányzat a sikeres döntések közé sorolhatja a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ számára nyújtott támogatást, amelyre minden bizonnyal a jövőben is számíthat az intézmény?.

 

A Capa Központ állandó kiállítása ötven képet sorakoztat fel, melyek által betekintést nyújt a fotóművészet egyik legjelesebb képviselőjének páratlan életművébe.

A Kultúra.hu videója a kiállításról:

 

Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond