Négy felfedezésre csábító komolyzenei koncert

Program

Kelemen Barnabás, Perényi Miklós, az Anima Musicae Kamarazenekar és három Fischer Annie-ösztöndíjas hangversenye mellett a Budapesti Vonósok zene világnapjára időzített koncertjét ajánljuk.

Rolla János. Fotó: Éder Vera
Rolla János. Fotó: Éder Vera

Rolla János-emlékkoncert a Társaskörben

A korszakos jelentőségű Kossuth-díjas hegedűművészre, a tavaly elhunyt Rolla Jánosra emlékeznek az Óbudai Társaskörben a hazai zenei élet meghatározó egyéniségei. Olyan művészek, akiket személyes kapcsolat fűzött a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének egykori oktatójához, tanszékvezetőjéhez. A szeptember 30-i koncerten közreműködik Jávori Ferenc Fegya zeneszerző, zongorista, Gazda Bence hegedűművész és Tomasz Máté csellóművész, Kelemen Barnabás hegedűművész és Perényi Miklós csellóművész pedig szólistaként lép színpadra az Anima Musicae Kamarazenekarral. 

Rolla János több mint ötven évig a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertmestere, 1979-től visszavonulásáig művészeti vezetője volt. Kamarazenészként is nemzetközi hírnevet szerzett, olyan muzsikusokkal játszott együtt, mint Isaac Stern, Msztyiszlav Rosztropovics, Maurice André, Jean-Pierre Rampal vagy Helmuth Rilling. 2008-tól haláláig tanított a Zeneakadémián. Munkásságáért 1981-ben Érdemes Művész elismerést, 1985-ben Kossuth-díjat, 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal, 2011-ben Hazám-díjat, 2015-ben pedig Weiner Leó-díjat vehetett át. 1991-ben a Francia Köztársaság becsületrenddel tüntette ki.  
Részletes információ a koncertről itt.

Zene-Szó a zene világnapján Kálid Artúrral

A Budapesti Vonósok különleges, összművészeti élménnyel ünneplik a zene világnapját, október 1-jét, amely a barokk udvari táncok eleganciájától a népi táncok nyers valóságáig, majd a modern táncstilizációk fanyar világáig vezet. A program Bach élénk, gazdag színekkel komponált táncaival indul, majd Bartók Béla sokszínű, mély kulturális rétegeket felvonultató román táncsorozatával zárul. A két mű között Orbán György egyik legkedveltebb vonószenekari darabja, a Bálzene csendül fel, amely az orosz mecénás, Razumovszkij gróf alakját idézi meg egy különleges, szürreális objektíven keresztül. A zeneszerző a darab kapcsán kiemelte, hogy nem kíván lemondani az anakronizmusok és képzavarok adta szabadságról: a mű álomszerűen keveri a különböző történelmi korszakok és stílusok táncait, így a történelem inkább mesés, nosztalgikus háttérként van jelen. A koncerten Kálid Artúr verssel és prózával segít a közönségnek ráhangolódni az előadott művekre. A koncertnek méltó hátteret a Festetics-palota ad. 

A részletes program itt található. 

Legendás zeneszerzők művei egy multiszenzoros hangversenyen  

A 2008-ban alakult és azóta számos elismerést és díjat nyert lengyel Airis Vonósnégyes kortárs repertoárjával és előadásmódjával, bátor műválasztásaival a lengyel zenei élet egyik legkedveltebb fiatal kamaraformációja. Az együttes különleges koncertre készül a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély történelmi tereiben szeptember 29-én. A koncert során a művészi befogadás különböző stációin kalauzolják végig a közönséget, miközben legendás szerzők ritkán hallott műveit szólaltatják meg a kastély különböző pontjain. Az előadás felejthetetlen és rendhagyó zenei élményt ígér, lehetőséget ad arra, hogy a közönség a befogadás újabb és újabb rétegeiben tapasztalja meg a zenei élményt, reflektálva saját érzéseire. Emellett a koncert során a résztvevők felfedezhetik a kastély különböző és részben ritkán látogatható tereinek évszázados atmoszféráját is. A szervezők tapasztalt koncertlátogatóknak és a kamarazenével csak ismerkedőknek egyaránt ajánlják a koncertet. 

Részletek a koncertsorozatról itt.

Fischer Annie-ösztöndíjasok koncertje a Bajor Gizi Színészmúzeumban

Három fiatal tehetség, Kobor Éva hegedűművész, Balázs Elemér zongoraművész és Pellet Sebestyén zongoraművész hangversenyezik szeptember 25-én a legendás színésznő egykori villájában. A különleges atmoszférájú helyszínen Haydn-, Liszt-, Hubay- és Bartók-művek csendülnek fel. 

A részletes koncertprogram itt olvasható.