Római befolyás Britanniától Bulgáriáig

Egyéb


komaromlimeskiallitas.jpg
Részlet a kiállításbólForrás: museum.hu

 (MTI) - "Az anyagot három éven keresztül tartó nemzetközi kutatással válogattuk össze. Arra kerestük a választ, hogy a határprovincia területein mi történik az őslakosság hitvilágával, anyagi és szellemi világával és mely elemek maradnak meg a bennszülött őslakosság kultúrájából" - mondta a megnyitón Borhy László régész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanszékvezető professzora. A térképeket, ábrákat, grafikonokat felvonultató kiállítás a Transzformáció című európai uniós projekt Kultúra 2000 programja keretében készült.
Tizenhárom uniós ország kutatói - az ELTE Ókori Régészeti Tanszéke társszervezői részvételével - Britannia provinciától Germania, Noricum, Pannonia és Dacia tartományon át a mai Bulgária területén fekvő Moesia tartományig bezárólag vizsgálták a római birodalom európai, pontosabban Rajna-Duna menti határterületeinek átalakulási, "romanizációs" folyamatát.
    Áttekintették, hogy a birodalom egykori védvonala, a limes mentén hogyan alakult át az őslakosság viselete, építészete, edényművessége, életmódja, nyelve a rómaiak megjelenésének hatására. A kutatók évente két-két workshop keretében egyeztették az eredményeket, rávilágítva a hasonlóságokra, kiemelve ugyanakkor a helyi sajátosságokat is. A kiállítás augusztus 31-ig látogatható Komáromban, majd az anyagot a fővárosban, a Budapesti Történeti Múzeumban mutatják be.

 
LIMES TÁBOR HARMADSZOR
Harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Limes Tábort, az ókori vakáció résztvevői keddtől a római történelmet tanulmányozzák, ízelítőt kapnak a római gasztronómiából, ókori zenével és antik művészettel ismerkednek. A tábort Dunaszekcsőn, a valamikori Lugióban, és Dunafalván, az egykori contra Florentiában rendezik meg. Bíró Zsolt szervező elmondta: "A gyerekek számára egy ötnapos elő-történelemórát tartunk." A táborba az idén érkeznek gyerekek Ausztriából, Erdélyből, Szlovákiából, a Vajdaságból. A táborlakóknak kalandtúrákat szerveznek, amelyek során a gyerekek eljutnak egy római kori villa régészeti feltárására, részt vesznek kézműves foglalkozásokon. Az idei programban szerepel római kori feliratok értelmezése, "oltárkő" építése, s lesz gasztronómia, római sütemények készítése.
A Dunaszekcsőért Alapítvány elnöke kiemelte, hogy az ókori vakáció a Lugio Napok része. Ennek keretében csütörtökön konferenciát rendeznek régészek, muzeológusok és olyan települések önkormányzati vezetői részvételével, amelyeknek "római múltja van".