Romani Design-kiállítás nyílik a pécsi Janus Pannonius Múzeumban

Program

A világ első roma divatstúdiója, a Romani Design alkotásaiból nyílik kiállítás a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottsága Diaszpóra 2025 – Revitalizáció című konferenciája keretében április 3-án a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpontjában.

Romani Design kiállítás nyílik a a pécsi Janus Pannonius Múzeumban. Forrás: Romai Design
Romani Design-kiállítás nyílik a pécsi Janus Pannonius Múzeumban. Forrás: Romani Design

A Diaszpóra 2025 – Revitalizáció című, április 3-4-én rendezendő konferencia célja a revitalizációs jelenségek és kísérletek interdiszciplináris megközelítése különböző tudományterületek eszközeivel a nyelvek és kultúrák és egyéb társadalmi jelenségek fenntartása, újraélesztése érdekében. A program átfogóan tárgyalja a revitalizációt, kitekintéssel nemcsak a magyar közösségek, hanem más nyelvű és kultúrájú közösségek eredményeire, jó gyakorlataira is. A konferencia részletes programja az egyetem honlapján olvasható.

A konferencia keretében nyílik meg a világ első roma divatstúdiója, a Romani Design kiállítása április 3-án 19 órakor a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont földszinti kiállítóterében, Varga Erika, a Romani Design művészeti vezetője és Varga Helena alapító tervező részvételével. A Romani Design alapító tervezői az iparművészet, a divat, az aktivizmus, a design és a zene eszközével dolgoznak a roma közösségek presztízsépítésén, a hazai és nemzetközi művészeti és kreatívipari szektor magasan jegyzett szereplőjeként. Működésük során számos kollekciót, kiállítási anyagot és közösségi alkotást hoztak létre. A május 6-ig látogatható tárlat kurátora Kriston Lili.