Lev Tolsztoj Háború és békéje a 19. századi orosz társadalom átfogó bemutatásával minden idők egyik legnagyobb és leghosszabb regénye. Most azonban azoknak is felcsillanhat a remény a könyv elolvasására, akiket eddig a mintegymásfélezer oldal riasztott el: hamarosan megjelenhet Tolsztoj könyvének legelső változata, amely a filozófiai fejtegetések eltávolításával 600 oldallal lett rövidebb, és egy igen meglepő befejezést kapott.
Evelina Zajdenshnur orosz kutatónő 50 éven át kutatta Tolsztoj életművét, összegyűjtve az első vázlatokat, összevetve a különböző tintákkal írt részeket, a változó kézírást és a különböző papírdarabokat. A hatalmas munka végeredménye a Háború és béke legelső, 900 oldalas szerkesztett változatának elkészítése lett.
A munkát eredetileg csak a kutatótársainak szánta, ám az a téma különlegessége miatt hamarosan oroszul, és Andrew Bromfield fordításában angolul is megjelenik majd "Háború és béke: az eredeti változat" címmel.
Tolsztoj mesterremekének története igazából terjedelme miatt nehezen összefoglalható, ám annak középpontjában Napóleon oroszországi hadjárata áll, és az orosz arisztokrácia mindennapjai állnak. Tolsztoj regénye egy összefüggő történetfolyam, amelyet az író eredetileg saját koráig szeretett volna elvinni.
Az új könyv angol fordításának szerkesztője, Jenny Coates szerint Tolsztoj regénye a maga korában egy kísérleti munka volt, így annak újrafeldolgozása is ugyanilyen kísérlet csupán, és segíthet megérteni az orosz zseni gondolkodását. A mostani könyv sokkal cselekményorientáltabb lett, és eltávolították belőle az író filozófiai fejtegetéseinek zömét. "Olyan ez, mintha a festmény helyett csak annak rajzolt vázlatát bámulnánk" - egészíti ki. Coates szerint a regényt ismerők felfedezhetik a regény fejlődését, míg akik először olvassák, kedvet kaphatnak a teljes változat felfedezéséhez.
Ennek azonban sokan egyáltalán nem örülnek, és az akadémikusok szerint a nagyközönség csak egy befejezetlen regényt kap a kezébe. Tony Briggs, az orosz nyelvek és irodalom professzora szerint "ez gyalázatos, és az embereket becsapják ezzel. Az embereknek nem szabadna látniuk ezt a változatot" - állítja.