A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ feladat- és hatásköre, hatósági, vagyongazdálkodási, és szolgáltatási feladata is bővült, valamint augusztus 18-ától új elnököt kapott Sághi Attila személyében, aki Cselovszki Zoltánt váltotta a vezetői székben.
L. Simon László kiemelte: az sem véletlen, hogy a volt Honvéd Főparancsnokság épületében mutatja be az új elnököt. Szeretnék, ha minél többen megismerkednének a nemzeti forrásból felújított műemlékkel, mely jelenleg a Zsolnay-kiállításnak ad otthont, a jövőben pedig kortárs tárlatoknak és kulturális rendezvényeknek lehet helyszíne. A közeljövőben a kormány elé fogják tárni a továbbépítésének lehetséges irányait: a koncepciós tervek között szerepel, hogy visszaépítik az eredeti homlokzatát, vagy végleges tetőszerkezetet kap.
L. Simon László megfogalmazta: Sághi Attila a gyakorlatban, a fertődi Esterházy-kastély fejlesztése során már bizonyította rátermettségét, okleveles építőmérnökként, építési műszaki ellenőrként szakmailag tapasztalt, abszolút felkészült ember. ?Az elmúlt években végzett kimagasló szakmai munkája elismeréseként esett a választás Sághi Attilára, hogy a Forster Központ elnöki feladatait ellássa" - mondta az államtitkár. Kiemelte: az új elnök a gyakorlatban szerzett praktikus tudását majd a Központ projektjeiben is alkalmazni tudja. A kormányzat azt várja a Forster Központtól, hogy pontosan, határidőre, precízen, emellett mind jogilag, mind szakmailag kifogástalanul zárják le a folyamatban lévő projekteket. A műemlékek fejlesztésében új irányokat, szakmai segítséget és stratégiai partnerséget is remélnek az intézménytől.
Sághi Attila megfogalmazta: azt szeretné, hogy a műemlékvédelem soha többé ne legyen megközelíthetetlen elefántcsonttorony. Célja között szerepel, hogy a Forster központ ne csak megőrizze az értékeket, hanem hozzon is létre értékeket. Ehhez a Központ birtokában van 140 évre visszamenőleg minden adat, mely segítheti a műemlékek hiteles helyreállítását.
Az elnöknek sok sürgető, aktuális feladata és távlati terve is van. Máris több intézkedést tett a folyamatban lévő fejlesztések sikeres folytatására és befejezésére, jövőre pedig 300 millió forintot fordítanak európai uniós források megszerezésére, így az eddigi 8,5 milliárd fölött a következő tervezési időszakban 25 milliárd fejlesztési forrást szeretnének felhasználni anélkül, hogy az államnak jelentős plusz kiadásokat okoznának. Sághi Attila hangsúlyozta: a központnak minden nap új híre van, számos új projektet terveztek a közeljövőre, köztük pl. a napokban Somogyváron indítanak uniós projektet.
A Forster Központ feladatkörébe tartozik a vagyonkezelésben lévő, állami tulajdonú műemlékek, műtárgyak, régészeti lelőhelyek, berendezések, gyűjtemények fenntartása, fejlesztése, hasznosítása és üzemletetése. Emellett új feladataként a kormányrendelet értelmében előkészíti a régészeti lelőhelyek és műemléki értékek védetté nyilvánításának, illetve a védetté nyilvánítás megszüntetésének eljárásait, és a hatáskörébe tartozik a régészeti és műemléki nyilvántartás is.
A Forster Központ a 2007-1013 programozási időszakban összesen 35 Európai Uniós és nemzetközi finanszírozású projekt megvalósításában vett részt 15 milliárd forint támogatás felhasználásával. Jelenleg 7 turisztikai projektet valósít meg. Küldetése a kulturális örökségi értékek védelme, megőrzése, fenntartható fejlesztése, hasznosítása és megismertetése. A kulturális örökséget nem öncélúan, hanem élő tudásbázisként kezeli, mely támasza a kormánynak, az önkormányzatoknak és az állampolgároknak.
Fotó: Csákvári Zsigmond