A Gilbert & George Centre a brit főváros Spitalfields negyedében található – alig öt percre a két művész otthonától és műtermétől –, és bejegyzett közhasznú szervezetként működik. Az olasz származású, 79 éves Gilbert Proesch pénteken elmondta, hogy a galériában követőik behatóbban megismerkedhetnek majd munkáikkal, mint amennyire az időszaki kiállításokon erre lehetőség volt. Partnere, a brit George Passmore pedig azt emelte ki, hogy „a Gilbert & George központ egy kulturális erő lesz”.
Az általában elegáns öltönyben mutatkozó duó 1967-ben ismerkedett össze, londoni tanulmányaik idején. Azóta élnek és dolgoznak együtt.
Képeik egyebek mellett az identitás, a faji hovatartozás, a szegénység és a halál témáját dolgozták fel.
2008-ban házasodtak össze. A művészpáros 2017-ben Budapesten is bemutatkozott a Ludwig Múzeumban megrendezett kiállításon.
A Gilbert & George Centre korábban sörfőzde volt. A művészeti központ három szintjén, 280 négyzetméteren vannak kiállítótermek. A központ április 1-jén nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt a Paradicsomi képek című, ingyen látogatható kiállítással, amelynek képei a túlvilági élettel foglalkoznak.
„A legtöbb embernek a paradicsomról az afterparty jut eszébe, de mi ezt most megfordítjuk, a paradicsomi képekkel kezdjük” – mondta a 81 éves George, hozzátéve, hogy az alkotásokkal a túlvilági életben hívőket és azokat is meg akarják szólítani, akik nem hisznek benne. A központ más kiállításai a „művészetet mindenkinek” mottójuk jegyében szintén ingyenesen tekinthetők meg.
Nyitókép: Gilbert Prousch és George Passmore a Lion Teeth című 2019-es műalkotás előtt a Gilbert & George Centre megnyitóján. Fotó: Daniel Leal / AFP