Samu-nap lesz a Magyar Nemzeti Múzeum vértesszőlősi kiállítóhelyén

Egyéb

A Samu néven ismert, Magyarországon feltárt legidősebb emberi maradvány lelőhelyén is programokkal várják a látogatókat szombaton a Magyar Nemzeti Múzeum vértesszőlősi kiállítóhelyén.

Az ingyenes Samu-napon a gyerekek őskori vadászolimpián, miniásatáson és kézműves-foglalkozásokon vehetnek részt, a filmvetítések mellett ügyességi és kvízfeladatok, a Tappancs Állatotthon Alapítvány és Őrszolgálat kutyás ügyességi bemutatói, valamint kutyasimogató is színesíti a programokat.

Markó András régész, a Magyar Nemzeti Múzeum szakmuzeológusa és Kisné Cseh Julianna, a Tatabányai Múzeum régész-történész főmuzeológusa tárlatvezetést tart, Gasparik Mihály, a Természettudományi Múzeum főmuzeológusa Akiknek a kardfogú tigris volt a szomszédjuk című előadással várja az érdeklődőket.

A Magyar Nemzeti Múzeum szabadtéri kiállítóhelye a különleges régészeti, embertani és őslénytani maradványokat, azok képződési környezetét mutatja be. A két feltárt és bemutatott lelőhely az előkerült milliónyi kőeszközzel, zsíros csontokkal táplált tűzhelyekkel, a vadászott állatok csontjaival és az emberi tejfogakkal, valamint egy tarkócsonttal egyedülálló képet nyújt a korai, úgynevezett heidelbergi típusú ember életéről. A bányából ismert levél- és terméslenyomatok, az egykori sáros itató és dagonyázó helyhez gyűlt állatok megőrződött lábnyomai pedig a természetes környezetről adnak képet. Vértes László régész 1965. augusztus 21-én, a vértesszőlősi mésztufabányában talált rá a heidelbergi típusú ember maradványára, akit Sámuelnek neveztek el.

Nyitókép: Wikipédia/Kiss Tamás