Sárkányünnep a freskófaluként ismert Bódvalenkén

Egyéb

(MTI) - Bódvalenke az észak-borsodi térségben a szlovák határhoz közeli kis falu. Különlegességét annak köszönheti, hogy hátrányos helyzetéből egyedülálló módon próbál meg kitörni. A kisközség házainak falán ugyanis a cigány festészet hatalmas, és a világon egyedülálló szabadtéri tárlata van kialakulóban.

 
Már tizennyolc monumentális freskó készült el - egy éve kilencet lehetett számolni -, és ha valaki Hidvégardó irányából érkezik, a "látvány elképesztő, egyszerre meghökkentő és gyönyörű, beilleszkedve a tájba" - mondta Pásztor Eszter, a bódvalenkei projekt vezetője. Emlékeztetett arra, hogy a freskófaluprogram egy éve kezdődött. Az ötletgazdák reményei szerint ezzel turistákat vonzanak a településre, ami munkahelyeket, de legalábbis egy kis kiegészítő jövedelmet teremthet az itt élőknek.
 
Az első Sárkányünnepet tavaly tartották, akkor a Bódva menti rendkívüli árvízi helyzet és a sok-sok eső nehézséget okozott. Ettől függetlenül több százan vettek részt az eseményen, az idei rendezvényre pedig még több embert várnak. A sárkányünnepet hatalmas előkészületek előzték meg - fűzte hozzá.
 
Az ünnepre neves cigányzenészeket, énekeseket hívtak meg, hogy improvizáljanak a freskók előtt. Pásztor Eszter kifejtette: Bódvalenkén "megszületett a csoda", kiemelte a Zoran Tairovic szerb cigány festő alkotását, amellyel értékelése szerint elkészült az első világszínvonalú kép. A freskó háromrészes, egy 36 méter hosszú falon látható, és az Ego, Id, Superego címet viseli. A programban emellett rengeteg játék szerepel, és lesz főzőverseny is.
 
Ezen a napon Bódvalenke bevezeti a helyi pénzt, a lenkést - jegyezte meg Pásztor Eszter, hozzátéve, hogy a Bódvalenke-Freskófalu egyike volt annak a 27 projektnek, amelyeket az Erste Foundation társadalmi integrációs díj pályázatán Country Winner/Honorary Award elismerésben részesítettek a Kelet-Közép-Európából nevezett 1867 közül.