Két napon át örökségbemutatók, színpadi produkciók, kézműves foglalkozások, zenei és táncos programok várják a látogatókat a szentendrei Skanzenben május 28–29. között. Összesen 43 szellemi kulturális örökséget őrző közösség gyűlik össze az eseményen.

A Pünkösdi Örökség Ünnep bepillantást enged élő örökségközösségeink színes hagyományaiba. A látogatók hagyományos ételeket kóstolhatnak, mesterségek titkait ismerhetik meg, beállhatnak a sárközi vagy a nagyecsedi táncosok közé. Emellett olyan különleges tradíciókba enged betekintést a rendezvény, mint az egri fertálymesterség, a selmeci diákhagyományok, a hajdúdorogi krisztuskatonaság. A táncos, zenés és kézműves közösségek mellett gasztronómiához kötődő örökségek is bemutatkoznak – a karcagi birkapörkölttől, a bajai halászlén át a borsodnádasdi molnárkalácsig.

A szentendrei Skanzen 12. alkalommal megrendezett Pünkösdi Örökség Ünnepe az Élő Örökségek Jubileumi Év kiemelt eseménye, ahol az UNESCO 20 éves, szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményét ünnepeljük.

A Pünkösdi Örökség Ünneppel egy időben a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ad otthont az EU Creative Europe Programban megvalósuló nemzetközi projekt magyarországi találkozójának. A négynapos program középpontjában az UNESCO jó megőrzési gyakorlatok regiszterében szereplő táncházmódszer áll. A projektben tánc- és zenekutatók, muzeológusok és szellemi örökség szakértők dolgoznak együtt, akik az Pünkösdi Örökség Ünnep ideje alatt közös nemzetközi terepkutatást végeznek.

Nyitókép: Táncosok a Pünkösdi Örökség Ünnepen. Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum