(MTI) - A Saturnalia/A karácsonyi ünnepkör gyökerei az antikvitásban című rendezvény december 6. és 9. között, valamint 11-én lesz - tudatta az Aquincumi Múzeum. Antik stílusú ajándékok készítésével a korabeli hangulatot idézik meg, mindezt erősíti az ókorban is megszokott örökzöld díszítés - emeli ki a közlemény.
A Saturnalia a saturnusi Aranykor felidézésévé vált az antik világban: a bőség, a szabadság és az egyenlőség érzetét adta. Időpontja eleinte december 17-e volt, majd a császárkorban csaknem egyhetessé vált. A Saturnalia alatt szünetelt a bíráskodás, elhalasztották a kivégzéseket, tilos volt hadat üzenni, sőt szünetet tartottak az iskolákban is. A nyilvános áldozat számított az ünnep állami, kultikus elemének, amelyet az első napján, december 17-én tartottak. Az áldozat végén hangzott el az "Io Saturnalia!" felkiáltás, s ekkor kezdődött az ünnep vidám, gyakran túlontúl kicsapongó része.
E napokon a kisemberek valóban megpróbálták az élet minden örömét kiélvezni: megajándékozták egymást, ünnepi lakomákat tartottak, ahol szolgáikkal együtt étkeztek, vagy kisorsolták az ünnep királyát, aki tréfás, gyakran kínos parancsokat osztott "alattvalóinak".
A Saturnalia első négy napján (december 6-9.), amely hétköznapra esik, elsősorban iskolai szervezésben érkező diákcsoportok számára tartják a rendezvényeket. Ezeken előzetes bejelentkezés alapján lehet részt venni. Az ókori Saturnaliát bemutató előadás után a kézműves foglalkozásokon örökzöldekből és szárított virágokból asztali díszeket állíthatnak össze, római ínyencségeket, vagy filcből díszeket készíthetnek a résztvevők.
A vasárnapi rendezvénynapon (december 11) családi programokra várják az érdeklődőket. A kézműves foglalkozáson és előadáson túl a résztvevők megtekinthetik az Állatmesék és Saturnalia című mesejátékot Halmágyi Sándor közreműködésével. Hagyományőrzők (Nova Roma) elevenítik fel az ókori római ünnep tradícióit. Az ünnepi aquincumi rabszolgavásáron pedig a látogatók akár saját családtagjaikat is eladhatják, de vehetnek a program idejére saját rabszolgákat is.
Részletesen a programról az Aquincumi Múzeum honlapján, a
www.aquincum.hu-n lehet olvasni.