(MTI) - Mint Christian Esch, Észak-Rajna-Vesztfália Kulturális Programirodájának igazgatója kedden a budapesti Goethe Intézetben elmondta, a fesztivál középpontjában 1992 óta egy-egy ország kultúrája áll. Ezúttal elsősorban azért esett a választás Magyarországra, mert idén Pécs a Ruhr-vidéki Essennel és Isztambullal együtt Európa Kulturális Fővárosa - tette hozzá.
Németországban - néhány húzónéven kívül - még mindig viszonylag kevéssé ismerik a magyar kultúrát, noha a németek emlékezetében élénken él hazánknak az 1989-es határnyitásban betöltött szerepe. "De érdekel minket, mi zajlik Magyarországon; mi az, amit máshogy vagy hasonlóan csinálnak, mint mi" - jegyezte meg a szakember.
Christian Esch hangsúlyozta: a négyhónapos fesztivál programjait a résztvevő 14 város - többek között Essen, Köln, Düsseldorf, Bochum, Dortmund, Bielefeld, Münster és Aachen - maga választotta ki, így a "decentralizált" válogatás biztosan a helyiek érdeklődését tükrözi.
A nyár végéig tartó fesztivál összköltségvetése 1,2 millió euró; a teljes összeget a Németország legnépesebb tartományának számító Észak-Rajna-Vesztfália biztosítja.
Mint a Scene Ungarn fővédnöke, a berlini Collegium Hungaricumot vezető Can Togay János elmondta, az eseménysorozat már áprilisban megkezdődött, így a sajtótájékoztatón az első tapasztalatokról is szóltak. A rendezvények közül a kulturális diplomata az intézet által szervezett Német egység a Balatonnál című multimédiás kinematográfiai vándorkiálítást emelte ki, melynek első állomása a dortmundi Művészeti és Kultúrtörténeti Múzeum.
Polgár Lea az Álmatlanság című regényének felolvasókörútjáról számolt be, és mint elmondta, minden állomáson rendkívül érdeklődő közönséggel találkozott. Nemcsak kötetéről és a magyar irodalomról, hanem hazánk közéletéről is kérdezték őt.
Endrődi Júlia egy zenei programról szólt: Rozmán Lajos klarinétművész Martin Tchiba zongoristával a fesztiválra alakított duója nagy sikerrel koncertezett Bielefeldben és Düsseldorfban is. Mint a projektkoordinátor megjegyezte, a két művész együttműködése nem számít kivételesnek a Scene Ungarn során, Gadó Gábor jazzgitáros például mindegyik koncertje során más-más német zenészekkel lép fel.
A magyar zenei életet többek között a Dresch Mihály Quartet, Tony Lakatos, Palya Bea, a Besh o Drom, Snétberger Ferenc vagy Szakcsi Lakatos Béla képviseli, míg Budapest Nights címmel a budapesti dj- és vj-kultúra mutatkozik be.
A színházi programokra számos független társulat kapott meghívást; Pintér Béláék A soha vissza nem térő, a magyar-holland Space Színház A felhő című előadásaival vendégszerepel, Molnár Gyula bábszínháza pedig Macbeth kezdőknek címmel tár fel mélyreható szatírát a színház működéséről és szerepéről.
Frenák Pál Társulat: InTime (Kővágó Nagy Imre felvétele) |
Nem hiányzik a Scene Ungarn rendezvényei közül a tánc sem: a német közönség többek között a Magyar Állami Népi Együttes, a Frenák Pál Társulat, a Budapest Táncszínház, Salamon Eszter és Joseph Nadj előadásaival találkozhat.
Dalos György, Nádas Péter, Kemény István és Márton László írók, illetve Kalász Orsolya költő felolvasóestekkel járják be az északnyugati tartomány városait, míg a magyar filmmel Szabó István, Tarr Béla, Pálfi György, Antal Nimród és Fliegauf Benedek alkotásain keresztül ismerkedhetnek meg a német mozilátogatók.
Düsseldorf nagyszabású Zsolnay-kiállításnak ad otthont, de a fesztiválra számos kortárs képzőművész is meghívást kapott, többek között a Kis Varsó, Pauer Gyula, Fátyol Viola, Fodor János vagy Németh Hajnal. Az esseni C.A.R. 2010 nemzetközi médiaművészeti fesztivál magyar fotó- és digitális művészek számára írt ki nyílt pályázatot.