Shakespeare színes születésnapja

Egyéb

Shakespeare_1125453cA szombathelyi AGORA-Savaria Filmszínház a világhírű Shakespeare?s Globe autentikus brit kiejtéssel megszólaltatott produkcióit vetíti, műfordításon alapuló magyar felirattal. Április 16-ig még két dráma és két komédia várja az érdeklődőket, akik mozivásznon szeretnék megnézni az előadásokat.

Február 13-án a Shakespeare korában leglátványosabbnak számító dráma, a VIII. Henrik, majd március 6-án egy igazi klasszikus, a Rómeó és Júlia lesz látható. A sort két vígjáték zárja: március 20-án a Vízkereszt, vagy amit akartok, április 10-én pedig az Ahogy tetszik kerül a szombathelyi belvárosi mozi műsorára.

Pécsen nem csak Shakespeare születéséről, hanem haláláról is megemlékeznek, kihasználva, hogy 2016-ban ennek is kerek évfordulója ? a 400. ? következik majd. A SPECHEL Egyesület, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. és a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának közös szervezésében januárban három éven át tartó rendezvénysorozatot vette kezdetét.  

A programok szervezésének felelőse az egyetem angol tanszékének professzora, Andrew Rouse, aki elmondta, hogy már hagyománynak számít náluk az angol kultúra népszerűsítése. Az elmúlt években megemlékeztek a brit cigányságról, az angol népénekekről és Charles Dickensről is. A rendezvénysorozat gerince egy filmmaraton, amely során Shakespeare 37 drámáját vetítik le. Minden előadást egy rövid bevezető előz meg, ahol az aktuális darabról hangzanak el fontos információk és apró érdekességek.

?Főleg a BBC Shakespeare sorozatára támaszkodtunk, de szerettük volna, hogy minél változatosabb legyen a paletta, illetve azt is, hogy némelyik előadás magyarul hangozzon el? ? mesélte Andrew Rouse. A darabok lazán kronológiai sorrendben követik Shakespeare munkásságát, de a szervezők néha módosítanak ezen. A VI. Henrik három részét például túl keménynek tartották volna kezdésnek. ?Az első előadás a Titus Andronicus volt, és a Gyulai Várszínház produkcióját játszottuk le. A bevezetőt Müller Péter, a PTE BTK egyetemi tanára tartotta hozzá, aki a magyar fordításról és a darab első színpadra állításáról mesélt.?

A filmmaraton csak egy kis részét képezi a programsorozatnak. Többek között reneszánsz táncház is várja majd látogatókat, az egyesület zenei 0.oszlopa, a Simply English Együttes Shakespeare műsora pedig különböző fesztiválokon fog szerepelni.

Ha valaki nagy vásznon szeretné élvezni Shakespeare darabjait, az egyébként Budapesten is megteheti, hiszen az Uránia Nemzeti Filmszínház is műsorára tűz egy csokorra valót a drámái közül.

Már a januárban bemutatott előadások is azt bizonyítják, hogy Shakespeare darabjaira még mindig óriási az érdeklődés. És hogy mi a titka annak, hogy sikere még évszázadokkal a halála után is kitart? Andrew Rouse-nak erre is megvan a válasza.

Ennek fő oka, hogy Shakespeare abban a korban élt, amikor először jöttek létre fizetős színházak. Fiatalkorában vándorszínész csapatok járták az országot, amelyek fennállása állandóan veszélyben forgott, hiszen a törvény nem kívánatos személyekként kezelte a tagjait. Ahhoz, hogy drámaíróként pénzt tudjon keresni, olyan darabokat kellett írnia, amelyek mindenki számára népszerűek voltak, és nem csak a szűk, értelmiségi réteg érthette meg őket. ?Ha Shakespeare ma élne, akkor bizonyára a filmiparban, és nem a színházban dolgozna, és nem valami európai művész moziban, hanem Hollywoodban. Olyan kaliberű lenne, mint Steven Spielberg, aki egyszerre tudja szórakoztatni a közönséget, ugyanakkor fontos dolgokat közvetít a számukra? ? nyilatkozta a professzor.