Sibelius a jégkék tájban

Egyéb


sibelius___zaszkaliczky_250x250.png
A Sibelius című festmény

Tizenegyedik budapesti bérletsorozatát kezdte meg november 15-én a Pannon Filharmonikusok zenekara, amelyben a komolyzenei művek ?színérzetei? és az ez alapján hozzájuk kapcsolódó festményekre építik fel az estek tematikáját. Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok karmester a zene és a képzőművészet összefonódásának ötletéről a következőképpen vallott: ?Miután összeállt a koncertsorozat műsora, úgy találtuk, hogy a programban szereplő zeneművek érzeteit a színek testesítik meg leginkább. Innen kapta a sorozat az ?Öt szín? címet, és vele az egyes koncertek egyedi elnevezésüket: Caput Mortuum, Jégkék, Tűzvörös, Üvegzöld, Aranyokker. A színekbe foglalt érzetek pedig egyértelműen a festményeken keresztül vizualizálhatók leginkább?. A Pannon Filharmonikusok a Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal működik együtt a sorozat kapcsán: az összefogás keretében az alapítvány a zenekar budapesti koncertsorozatának minden állomásához rendelkezésre bocsát egy kortárs festményt saját gyűjteményéből.

A január 24-ei Jégkék címet viselő koncertre azonban különleges módon nem az alapítványtól származott az alkotás: Zászkaliczky Ágnes festőművész direkt erre az alkalomra készített egy festményt. A Csajkovszkij b-moll zongorajátékát és a finn Sibelius I. szimfóniáját bemutató est képét pedig utóbbi zenemű ihlette. ?Sibeliust gyerekkorom óta kedvelem, emellett több évig éltem Finnországban, ezért számomra elválaszthatatlan a művésztől a finn táj megjelenése. Amikor megkaptam a felkérést, azonnal megjelent előttem Sibelius alakja és vele a táj: ahogy eggyé válik a természettel. Ezt ihlette a képet? ? fejtette ki a Kultúra.hu-nak a festő, aki egyébként zenész is egyben. ?Mindkét művészeti ág kiskoromtól része az életemnek, mégis úgy gondolom, a zene a legkomplexebb kifejezési forma, amely hatalmas szabadsággal élhet. A többi művészet is erre törekszik, mégis nehéz ezt a szabadságot például egy képre kivetíteni? ? mondta Zászkaliczky Ágnes. A művésznek egyébként már korábban is volt olyan tárlata, amely során zeneművekhez kapcsolódó képeket állított ki, jelenleg pedig főként a portréfestés foglalkoztatja. Következő tárlatán is, amely májusban nyílik Bécsben, portrékat láthatnak majd az érdeklődők.

Az Öt szín március 7-én folytatódik a Művészetek Palotájában az Üvegzöld árnyalatával, amely Mozart g-moll szimfóniáját, Terényi Ede ?Jazz? ? hárfaversenyét, valamint Schumann III. ?Rajnai? szimfóniáját szólaltatja meg. Áprilisban a Tűzvörös Muszorgszkijt, Beethovent, Dvorakot és Sztarvinszkijt hozza el, míg májusban az Aranyokkerrel zárul a színpaletta: ekkor Orbány György 4. szerenád, Dohnányi Ernő Koncertdarab gordonkára és zenekarra, valamint Richard Strauss Don Quixote - fantasztikus változatok egy lovagi témára című művei csendülnek fel.