Növekvő nézőszám, nyolc új bemutató, eredményes nemzetközi együttműködések és sikeres biennálé jellemezte a 30. jubileumát ünneplő Kolibri Színház most záruló évadát.

A járványhelyzet továbbra is kihívások elé állította a Kolibri Színházat, hasonlóan az összes hazai kulturális intézményhez.

Novák János igazgató a pénteki évadzáró társulati ülésen kiemelte: óriási eredmény, hogy mindezek dacára, az erős, összetartó társulatnak és az összehangolt munkának köszönhetően sikerült megvalósítani a 2021/22-es terveket. Hét premiert és egy előbemutatót tartottak, sikeresen megrendezték a X. Kaposvári ASSITEJ Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálét, májusban pedig egész napos programmal ünnepelték meg a színház fennállásának 30. évfordulóját. Kolibri30 Jubileumi beszélgetések címmel videóinterjú-sorozat készült a társulat művészeivel, és elindították a Kolibri Podcast csatornát.

A színház három játszóhelyén összesen 412 előadást tartottak, csaknem 96 százalékos nézettség mellett.

A járvány miatt 26 előadást kellett elhagyniuk, 35-öt viszont beugrással megmentettek. Az évadban Alexics Rita lépett színpadra legtöbbször, 178 alkalommal, őt Ruszina Szabolcs és Fehér Dániel követte 177, illetve 172 előadással.

A színház több mint harminc repertoár-előadásáról szólva az igazgató az ifjúsági produkciók és a csecsemőszínházi előadások fontosságát hangsúlyozta, hiszen a színház mindkét területen példaadó. Hozzátette: a járvány miatti visszaesés után az idén új lendületet vett a színház drámapedagógiai programja.

Az évadban 194 színházi nevelési programot tartottak, 5165 gyerek részvételével.

Kiemelte: aktívan részt vett a színház a csaknem két évtizede működő nemzetközi együttműködések – a 0–6 éves korosztályra fókuszáló MAPPING művészeti-kutatási projekt, az interaktív történetmesélés és a digitális technológiák ifjúsági előadásokban való színházi alkalmazásait kutató PlayOn!, valamint az öt német és öt egyéb európai színházat magában foglaló EuropeFiction – közös munkájában.

 A X. Kaposvári ASSITEJ Biennálén szervezték meg a MAPPING Fesztivált, amelyen két európai partnerszínházuk négy előadással vett részt. Ezenkívül egy észt és egy izraeli ifjúsági vendégjáték is látható volt.

A jövő évadot szeptember első szombatján a Kolibri Fesztivállal nyitják. Az ősz első bemutatója a MAPPING nemzetközi együttműködés keretében a Hangmadár című produkció, amelyet Eck Attila dramaturg közreműködésével Novák János rendez a színház felújított előcsarnokában.

A színház drámaíró pályázatának díjazottja volt Kiss Noémi A bálna és a srác című darabja, amelyet Markó Róbert állít színpadra októberben a Kolibri Fészekben.

Október közepétől látható Vidovszky György rendezésében az Áruló című ifjúsági előadás, amelynek előbemutatóját június elején tartották a Kolibri Pincében. A PlayOn! nemzetközi együttműködés keretében létrejött interaktív előadásban a teljes eseménysort a nézők alakítják egy telefonos applikáció segítségével, szavazataikkal befolyásolva a nyomozó játék menetét.

Jövő januárban az Óz, a varázslót mutatják be. L. Frank Baum több mint százhúsz éve született meséjét Horváth Péter színpadi adaptációja alapján Gothár Péter állítja színpadra, akit a nagy sikerű Trapiti rendezőjeként már megismerhetett a társulat.

„Néhány éve dolgoztam már a Kolibri Színház társulatával, jó emlékeim vannak a közös munkáról, a fiatal színészeket pedig az egyetemről ismerem. Szeretettel és tisztelettel készülök velük együtt rálépni a sárga téglaútra” – mondta a rendező.

A színház társulata minden évben választ egy Kolibri Hölgyet és egy Kolibri Urat, valamint egy Kolibri Háttér Hölgyet és egy Kolibri Háttér Urat, akik kiemelkedő munkájukért a következő évadban viselhetik a címet. A titkos szavazás alapján az idén Tisza Bea és Nizsai Dániel színművész, valamint Albert Kinga videós és Farkas István műszaki vezető érdemelte ki az elismerést.

A nyitóképen jelenet az Áruló című előadásból. Fotó: Kolibri Színház/Bárdi Gergő