Július 15–24. között rendezték meg az ország egyik legfontosabb és legsokszínűbb eseménysorozatát, a 7. Fesztivál Akadémia Budapestet. A 11 nagykoncerten és a hozzájuk kapcsolódó mesterkurzusokon, a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny döntőin és gálahangversenyén több ezer néző vett részt.

A több mint 100 hazai és nemzetközi klasszikus zenész különböző formációkban lépett színpadra, így találkozhattak a nézők a FAB Ensemble tagjaival (Maxim Rysanov, Fenyő László, Kokas Dóra), a Kelemen Kvartettel, a Jonathan Cohen vezette Arcangelo zenekarral, mellettük olyan művészeket hallhattak, mint Szergej Nakarjakov (trombita), Balázs János, Balog József, Berecz Mihály, Bogányi Gergely (zongora), Lukács Miklóst (cimbalom), Horti Lilla, Kovács Ágnes (szoprán), Kokas Katalin Kelemen Barnabás, Vilde Frang, Jonian Ilias Kadesha, Baráti Kristóf (hegedű), Nicolas Altstaedt, Kokas Dóra, Vasti Mimoza Hunter , Marc Coppey (cselló), José Gallard (zongora), Razvan Popovic (brácsa), Knut Erik Sundquist (nagybőgő), Holló Aurél, Joó Szabolcs, Rácz Zoltán (ütőhangszer).

A koncertek közül kiemelkedik a fesztivál nyitókoncertje a Zeneakadémia nagytermében, melyen három darab is felcsendült.

Sztravinszkij művét, A katona történetét szcenírozott előadásban láthatta a közönség

Ascher Tamás rendezésében, Molnár Piroska (Mesélő), Bezerédi Zoltán (Ördög), ifj. Vidnyánszky Attila (Katona), Kelemen Hanna (Királylány) közreműködésével. A zenekart Kelemen Barnabás vezényelte.

Az ismert klasszikus zenei koncerthelyszínek – Zeneakadémia, BMC – mellett a budai vár különleges helyszínein – Budapest Történeti Múzeum, a Szent István terem, Karmelita rendezvényterem – , a Zenetörténeti Múzeumban, a Lumen kávézó tereiben, a Hold utcai református templomban, a Jézus Szíve Jezsuita Templomban és a Széchenyi fürdőben élvezhették a látogatók a zenetörténeti csemegéket. Az eseménysorozat több koncertjét élőben online követhették a világ különböző helyszínein.

A fesztivált megelőző héten rendezték a 4. Nemzetközi Fehér Ilona Hegedűversenyt

a 22 évesnél fiatalabb hegedűsök számára a Budapest Music Centerben. A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár által 2017-ben életre hívott, 7000 euró összdíjazású versenyen idén több mint 60 jelentkező volt több mint 20 országból. A két korcsoportban zajló megméretésen az első korcsoportban Kelemen Gáspár, a második korcsoportban pedig Daniil Bulayev győzedelmeskedett.

A versenyzők világhírű hegedűművészekből és pedagógusokból álló zsűri előtt mérettek meg. A nyertesek, amellett, hogy gálakoncertet adhattak Magyarország egyik legfontosabb klasszikus zenei eseménysorozatán, a zsűri tagjainak mesterkurzusain is részt vehettek. A versenyzőknek 10 magyar zenekar, fesztivál és intézmény ajánlott koncertlehetőséget különdíjnak.

A Fesztivál Akadémia Budapestnek kezdettől fogva szerves részét képezik

a fellépő művészek és a kifejezetten a tanítás miatt a fesztiválra érkező legendás professzorok mesterkurzusai. 

Minden idők egyik legjelentősebb zeneszerzője és kamarazene-tanára, Kurtág György vállalta, hogy vonósnégyesek és vonóstriók számára mesterkurzust ad a Budapest Music Centerben. Mellettük többek között Perényi Eszter, Ácsné Szily Éva, Hagai Shaham, Keller András, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és Alissa Margulis tartott kurzusokat; továbbá a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny és a fesztivál alatt ingyenes, 30 pontos akkreditált továbbképzést tartottak pedagógusok számára.

A következő Fesztivál Akadémia Budapest 2023. július 14–23. között lesz.

Fotók forrása: Fesztivál Akadémia Budapest