Az évad négy nyári sorozata, a Pillangókisasszony, a Traviata, a Rigoletto, valamint A varázsfuvola 30 előadáson, nyilvános főpróbán több mint 25 ezer fizetőnézőt vonzott. Az Opera saját, klasszikus produkciói 19 alkalommal telt ház előtt futottak, a jegyek többsége pedig már hónapokkal korábban elkelt. A művészeti intézmény előadásainak bruttó bevétele megközelíti a félmilliárd forintot.
A darabok magas látogatottsága visszaigazolta a Magyar Állami Operaház várakozásait, hogy klimatizált nézőterén nyáron is érdemes az operairodalom népszerű darabjait klasszikus előadások formájában műsoron tartani. Az első, teljes nyáron át tartó évad július-augusztusi előadásaira nemcsak turisták, hanem fővárosi vagy akár vidékről a fővárosba utazó nézők is előszeretettel vásároltak jegyet.
Júliusban a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt részeként Mahler VIII. szimfóniája csendült fel a Magyar Állami Operaház zenekara, énekkara, gyermekkara és szólistái előadásában, majd néhány nappal később ugyancsak a zenekar kísérte Anna Netrebko és Yusif Eyvazov fellépését a VeszprémFesten.
Az Opera Zenekar és Énekkar évtizedes hagyományt követve, az Anna Fesztivál részeként a balatonfüredi Gyógy téren adott koncerteket, míg a 198. Anna-bált szokás szerint a Magyar Nemzeti Balett művészeinek fellépése nyitotta meg. Ezzel egy időben a Művészetek Völgyében az Operaház Mozart A színigazgató, valamint Menotti A telefon című vígoperáival aratott sikert Vigántpetenden.
Az Opera együttesei és művészei visszatérő vendégei a Margitszigeti Színház programjainak is, ahol idén Nadine Sierra és Francesco Demuro operagáláján és Verdi Attila című operájának előadásában működtek közre, amelyeken csaknem 13 ezer néző élvezhette a Magyar Állami Operaház művészeinek produkcióit.
A saját produkciók mellett számos eseményt is befogadott a nyár folyamán: az Erkel Színházban a Shakti, a Manfred’s Mann’s Earth Band és Jon Anderson, a Yes énekese, valamint a Yamato lépett fel. Az Eiffel Műhelyházban az Erasmus Youth Orchestra adott elő, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem vizsgakoncertjének is helyet adott az intézmény.
Az Operaház három nappal az előző évad lezárása után útjára indította 140., ezúttal szláv tematikájú, 12 hónaposra bővült szezonját Karol Szymanowski 20. századi lengyel zeneszerző Roger király című operájának előadásával, ami a X. Színházi Olimpia részeként, a Kassai Nemzeti Színház vendégjátékában látható az Eiffel Műhelyházban.
Az évad szeptember 8. péntektől A varázsfuvola újabb sorozatával folytatódik az Andrássy úton, miközben a Magyar Állami Operaház az Egyesült Arab Emirátusok fővárosában, a dubaji Operában vendégeskedik A hattyúk tava és a Pillangókisasszony előadásaival.
Nyitókép: jelenet Karol Szymanowski Roger király című operájának a Kassai Nemzeti Színház vendégjátékában bemutatott előadásából az Operaház Eiffel Műhelyházában augusztus 22-én. Középen Juraj Holly a pásztor (balra) és Gabriela Hrzenjak Roxána szerepében. Fotó: Lakatos Péter / MTI