Sissi Őszi Tánchét a Bethlen Téri Színházban

Egyéb

A Közép-Európa Táncszínház (KET) és a Bethlen Téri Színház immár harmadik alkalommal rendezi meg a Sissi Őszi Tánchetet, amelyet a kerület névadója, Erzsébet királyné névnapja köré szerveztek.

?Amikor 2012-ben újjáalakult a színház, elgondolkodtunk azon, milyen kiemelt eseményeket szeretnénk megrendezni. Mivel az intézmény a tulajdonosváltást megelőzően tizenhat évig a Közép-Európa Táncszínház otthona és játszóhelye volt, egyértelműnek tűnt, hogy ezt a hagyományt folytatni kell. Ráadásul a színház két egyetem, a McDaniel College és a Szent István Egyetem között helyezkedik el. A McDaniel Collage-be szinte kizárólag külföldiek járnak, és a Szent István Egyetem hallgatóinak jelentős százaléka is külföldi. Éppen ezért fontosnak tartottuk, hogy olyan fesztivált szervezzünk, amelyet nem csak a magyarok élveznek? ? árulta el Szögi Csaba, az esemény szervezője.

BTSz_foto_Dusa_Gabor
Fotó: Dusa Gábor

A fesztivál nevének történetét is elmesélte: ?Abban az évben volt Erzsébetváros alapításának 130. évfordulója. Innen jött az ötlet, hogy a fesztivált az ő névnapja köré szervezzük. A hetes szám pedig egy misztikus szám, különleges szerepe van mind az irodalomban, mind a többi művészeti ágban. Így lett a program neve SŐT7 fesztivál?.

A fesztivál idén a vidéki táncműhelyeket állítja középpontba. Sorrendben a Dunaújvárosi Bartók Táncszínház, a Fóti Népművészeti Szakközépiskola és Gimnázium, a Kecskeméti City Balett, a Miskolci Balett, a GG Tánc Eger és a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadásait láthatja a közönség, végül a programsorozat zárásaként a házigazda KET Fázisok című darabját tekinthetik meg.

KET_Fazisok_foto_Dusa_Gabor
Fotó: Dusa Gábor

A szervezők igyekeztek kevésbé ismert, újonnan alakult társulatokat meghívni. Azt is fontosnak tartották, hogy ne csak együtteseknek, hanem iskoláknak is lehetőséget nyújtsanak a bemutatkozásra. Meghatározó szempont volt továbbá a műfaji sokszínűség. A közönség kortárs tánccal, táncszínházzal, balettel és néptánccal is találkozhat.

?Szerettük volna, ha a kerület testvérvárosaiból tudunk hívni társulatokat, erre azonban anyagi okok miatt nem volt lehetőség, pedig jó referencia volt a tavalyi fesztiválon részt vevő bolgár együttes, akik nagy sikert arattak. Talán jövőre? ? mondta Szögi Csaba. Majd hozzátette, hogy az idei összes meghívott elfogadta a meghívást, vállalva az ezzel járó esetleges veszteséget is. A táncműhelyek ugyanis csak a saját előadásuk jegybevételét kapják meg. Ebből is látszik, milyen fontosnak tartják a budapesti bemutatkozást, és a táncművészet szélesebb körben való népszerűsítését.

Medeia_-_Miskolci_Balett_SOT7__Foto_Bocsi_Krisztian
Fotó: Bócsi Krisztián

Kérdésemre, hogy mekkora igény van ma a táncszínházra, a következőt válaszolta: ?Tény, hogy a táncszínházaknak kevesebb lehetőségük van a bemutatkozásra, mint a prózai színházaknak. Kevesebb a játszóhely, de ez nem jelenti azt, hogy az igény is kevesebb lenne. Amikor a Nemzeti Táncszínház megnyílt, sokan aggódtak, hogy nem fogják tudni minden este megtölteni a nézőteret, de szerencsére nem lett igazuk. Az embereket érdekli a tánc, elég csak arra gondolnunk, hogy ha egy híres külföldi együttes jön Magyarországra, milyen gyorsan elkapkodják a drága jegyeket.?

Liska Enikő