Sokszínű kultúra a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén

Egyéb

mozaik
Fotó: Thália

Folytatódik a Thália szervezésében a Határon Túli Magyar Színházak Szemléje. A rendezvény május 15. és 19. között egy fővárosi helyszínen mutat be számos határon túli magyar társulatot. ?Azért fontos egy ilyen típusú seregszemle, mert egyszerre jeleníti meg az egyetemes magyarságot, a magyar kultúrát és az egyes nemzetrészek sajátos értékeit, örökségét és kultúráját? ? hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a rendezvény fővédnöke az esemény sajtótájékoztatóján. Az idei fesztiválprogramot tekintve az 5 napos rendezvényen, 5 nagyszínpadi produkció, 3 stúdió előadás és egy előadóest lesz látható.

A programon elsőként a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Yorick Stúdió közös előadása mutatkozik be, amely Székely Csaba Bányavakság című darabja Sebestyén Aba rendezésében. A Bányavakság egy trilógia középső része: az első rész a többszörösen díjazott Bányavirág, amely például a 2012-es POSZT legjobb előadás díját is elnyerte. A Kézdivásárhelyi Városi Színház Goldoni Bugrisok című művét állítja színpadra: Balogh Attila rendezése az UNITER 2012-es debüt-díj jelöltje volt. A hentessegéd történetét meséli el a Komáromi Jókai Színház előadása, Rastislav Ballek rendezésében: a Ladislav Ballek regényéből készült színpadi adaptáció témája a második világháború után kialakult furcsa helyzet. A helyszín pedig egy szlovákiai határ menti kisváros. Sepsiszentgyörgyről Moli?re A fösvény című komédiája érkezik, amelyet Bocsárdi László rendező álmodott színpadra a Tamási Áron Színház társulatával. A 2012-es Évad Legjobb Magyar Drámája címet birtokló, Szálinger Balázs által írt Köztársaságot mutatja be Telihay Péter rendezése a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház tolmácsolásában.

Stúdió előadásokkal lép színre Budapesten a Zentai Magyar Kamaraszínház, a szabadkai Népszínház Magyar Társulata, valamint a Yorick Stúdió. Előbbi Carole Fréchette Simon hét napja című művét adja elő Vukosavljev Iván rendezésében.  A szabadkai társulat  Tasnádi István Tapasztalt asszonyát mutatja be, míg a Yorick Stúdió Kocsis István A tér című monodrámáját viszi színre, amely Bolyai János hitéről, gyötrelméről és szerelmeiről mesél Török Viola rendező? dramaturg értelmezésében.

A Szatmárnémeti Északi Színház előadóesttel várja a fővárosi közönséget: Harag György Társulatának produkciója, a Dsida-est a költő műveit, életútját dolgozza fel ??nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak?? címmel Szugyiczky István rendezésében a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeinek közreműködésével. A Szemle nem csupán izgalmas előadásokat, hanem szakmai fórumot is biztosít a színházi élet szereplőinek: az idei évben meghívást kapnak a színházak vezetői és az itthoni döntéshozók az aktuális gondolatok megvitatására.