Sopron a múltjáról beszél

Kultpol


Sopron_foter_D_FRI20080730003.jpg
Sopron főtere

(MTI) - Tóth Imre múzeumigazgató rámutatott: a szabad királyi jogállással rendelkező város politikailag felértékelődött, ezt jelzi egyebek között, hogy országgyűléseknek adott helyet. A tárlaton bemutatott, 1681-ből származó térkép például a soproni országgyűlésre érkezők útbaigazítását szolgálta.

 
Az említett időszak egyébként Sopron virágkora volt - hangoztatta az igazgató, hozzátéve: a protestantizmus és a katolicizmus eszmeiségének küzdelme kulturális téren gyarapította a várost: iskolák épültek, fellendült a könyvkiadás, a képzőművészet. E kulturális vívmányokba is betekintést ad a tárlat, amely a barokk korból festményeket, misekelyheket, ereklyetartókat és egyéb egyházművészeti remekeket tár az érdekelődők elé. Emellett ízelítőt ad a céhes világból is, felvonultatja a kékfestők, az ötvösök, a posztósok munkaeszközeit és termékeit.
 
A mostani tárlat egy kiállítási folyamatba illeszkedik - mondta Tóth Imre. Korábban a XX. és a XIX. századi Sopront mutatták be, s az időben visszafelé haladó rendezvényekkel kívánnak hozzájárulni egyrészt a város történetét feldolgozó nagymonográfia elkészüléséhez, másrészt a kiállítássorozatot a várostörténeti állandó kiállítás szakmai előkészítésének tekintik - avatott be a soproni múzeum terveibe az igazgató. A pénteken megnyílt tárlat május végéig tekinthető meg.