Startol a Budapesti Őszi Fesztivál 2008

Egyéb


CieGreffe_CindyvanAcker_trafo.jpg
Cindy van Acker

Október 10. és 19. között tizenhetedik alkalommal rendezik meg idén a Budapesti Őszi Fesztivált (BŐF). A rendezvény arculata fekete és a fehér jegyében született, de a már-már közhelyesnek tetsző színpár mögött valódi sokszínűség rejlik - hangzott el azon a programismertetőn, amelyen Horváth Csaba főpolgármester-helyettes mutatta be az eseményeket. Az ország legjelentősebb kortárs művészeti seregszemléjén monumentális filmfolyammal, a kortárs norvég jazzt bemutató monstre koncerttel, utcaszínházi produkciókkal, képzőművészeti kiállításokkal és táncelőadásokkal várják a közönséget - tette hozzá Horváth Csaba.

 

NagyJozsef_SzelevenyiAkos_Trafo.jpg
Nagy József, Szelevényi Ákos: Felvonásköz (Entracte)

A BŐF szándéka, hogy a magyar kulturális életet izgalmas, új helyszínekkel gyarapítsa, a PLACCC 2008 elnevezésű rendezvénysorozatban az egykori pártfőiskolát, ma Dürer-kertet, illetve a Mammut2 bevásárlóközpontot kapcsolja be a programba - ezt már Kovalik Balázs, a fesztivál művészeti vezetője hangsúlyozta. A PLACC fesztiválon angol, holland és lengyel művészek adnak új értelmet a "talált" városi helyszíneknek.

 
A Gödör Klubban lesz látható a Blast Theory műfajilag besorolhatatlan biciklis történeteivel: a GPS-es mobiltelefonnal és fülhallgatóval felszerelt bicikliző résztvevők személyes sorsaiból áll össze a "darab". A magánszféra határai és a fogyasztói társadalom sajátosságai foglalkoztatják a holland Wunderbaum társulatát. A Magna Plaza című előadásukban a Mammut2 belső tereiben bizonyítják, hogy "színház az egész világ". Lengyelország egyik legeredetibb alternatív színháza, a Teatr Strefa Ciszy a volt pártfőiskola épületében tanítja "repülni" a budapesti közönséget.
 
A Kamchátka improvizatív utcaszínházi előadásával a város közterein, a Blaha Lujza és a Nyugati téren találkozhat a járókelő. Iaki Matának, a spanyol színházi élet egyik legsokoldalúbb alakjának egyszemélyes előadásában a főszereplő a kerekes szék, de testet öltenek benne mindazok az előítéletek is, amelyekkel a kerekes székhez kötött emberek nap mint nap küzdenek. Ugyanakkor a Barreras című utcaszínházi produkció nem valamiféle esélyegyenlőségi performansz, hanem ironikus humorral átitatott, érzékeny előadás a mindennapjainkat meghatározó fizikai és társadalmi korlátokról - illetve ezek lebontásának lehetőségéről.
 
Három "kőszínházi" előadás szerepel az idei BŐF programjában. A flamand Sanne van Rijn egyszemélyes produkciója a nézői tekintet jelentőségét értelmezi újra. Napjaink egyik legizgalmasabb francia bábszínházi előadását is megtekinthetik az érdeklődők. A Jerk az 1970-es évek egyik legkegyetlenebb amerikai tömeggyilkosságát idézi meg az egyik résztvevő monológján keresztül. A Fringe-díjas HOPPart bemutatója a magyar színháztörténet egyik nagy adósságát törleszti: Heinrich von Kleist kulcsdrámáját, a Hermann csatáját mutatja be a fesztiválon.
 

SannevanRijn_Trafo_3.jpg
Sanne van Rijn

A zenei programok közül Kovalik Balázs kiemelte Dukay Barnabás szerzői estjét és az MR Szimfonikus Zenekar koncertjét. Az utóbbin négy kortárs magyar szerző, Szathmáry Zsigmond, Csapó Gyula, Bánkövi Gyula és Tihanyi László műveit mutatják be. A BŐF egy év késéssel, de a magyar zenei élet szereplői közül mégis elsőként ünnepli napjaink legjelentősebb fúvós triójának, a 10+1 éves Trio Lignumnak a születésnapját.

 

Humcrush_SidselEndresen.jpg
Humcrush & Sidsel Endresen (fotó: adhocmusic.de)

Az őszi fesztivál New Jazz Update 2008 című monstre koncertje felvonultatja a norvég jazz krémjét, betekintést nyújtva napjaink jazzéletének talán legfortyogóbb boszorkánykonyhájába. Az est folyamán fellép a Beady Belle - neve ellenére nem személy, hanem háromtagú zenekar - a varázslatos hangú énekesnő, Beate S. Lech irányításával.

 
A futurisztikus elektro-jazzt képviselő duó, a Humcrush a jellemezhetetlen hangú északi istennőt, Sidsel Endresent fogja kísérni: Endresen többször is járt már Magyarországon, de vokális képességeivel érdemes újra és újra szembesülni. Az est legnagyobb durranása minden bizonnyal az ifjú kora ellenére is legendának számító zongorista, Bugge Wesseltoft fellépése lesz, aki szólóprodukciója mellett a Mungolian Jet Set elnevezésű DJ-kollektívával is bemutat néhány kötelező gyakorlatot.
 

BuggeWesseltoft.jpg
Bugge Wesseltoft (fotó: buggesroom.com)

A nemzetközi táncművészet krémjét képviseli Nagy József produkciója, amely a kínai Változások könyvét, a Ji Kinget veszi alapul. Jön a flamand Cindy van Acker, akinek sokkoló egyszemélyes előadásán a táncosnő testét elektródák mozgatják.

 
A BŐF keretében rendezik meg három budapesti és egy pécsi moziban a nemrég elhunyt festőművész, El Kazovszkij emlékének ajánlott Fassbinder fesztivált, amelynek kuriózuma, hogy két részletben levetítik a legendás német rendező 16 órás, Berlin Alexanderplatz című alkotását. A filmfolyam eredetileg tévésorozatnak készült, a forgalmazó néhány éve készítette el a digitális változatot. Fassbinder magnum opusa mellett még 13 nagyjátékfilmet vetítenek.
 
A képzőművészet is helyet kapott a fesztiválon: a kortárs művészet egyik legvitatottabb személyisége, a Magyarországon elsősorban botrányhősként ismert Hermann Nitsch személyesen is részt vesz A festő inge című tárlatának megnyitóján.
 
A Budapesti Őszi Fesztivál részletes programja a www.bof.hu internetes oldalon olvasható.