A szabad művészek példája - VEDRES CSABA

Egyéb


vedres.jpg
Vedres Csaba
- Miért van értelme két részre bontani a koncertet? A két részben más-más merítésből hangoznak el szerzemények?
- Számomra egységes ez az anyag, s minden lehetőséget megragadok, hogy a Kairosszal koncertezhessek: rengeteget tanulok tőlük. Alapvető célkitűzésem, hogy szólókoncertjeimen olyan darabok hangozzanak el, amelyek még nem jelentek meg hanghordozón. Több újdonság is meg fog szólalni. A Kairosz viszont más: alig ismeri a közönség a repertoárunkat, úgyhogy velük inkább a lemezanyag megismertetése a cél.
 - A fonóbeli koncert után nem sokkal Rómában koncerteznek orgona-hegedű duókkal. Hogy jött a felkérés?
- Tavaly ugyanitt egy nagyszerű ének-együttessel, a Villővel léphettem fel. A koncert szervezőjének és vendéglátóinknak több ismertető CD-t is kivittem egyéb tevékenységeimről.
- Ebben a hangszerelésben klasszikus vagy saját szerzemények szólalnak meg?
- Klasszikus és saját darabokat egyaránt kiviszünk feleségemmel, Gyermán Júliával: ezek törzsanyaga a "Lélektánc" című CD-n hallható.
- Évtizedek óta tudatosan vállalja, hogy a komoly- és könnyűzene között nincsenek határok. Mennyire fogadja megértően vagy egyetértően a zenésztársadalom ezt a szemléletet?
- Rövid legyek? Semennyire.
- És a közönség? A zenefogyasztó hozzá van szokva/szoktatva, hogy kereskedelmi kategóriákban gondolkozzék. Mit tud kezdeni azzal, amikor egy lemezen vagy egy hangversenyen a kortárs darabtól a jazz átiratig mindenfélét hall?
- Nagyon mélyen érintő kérdés! A közönség sokszor nehezen dolgozza fel, hogy "nem azt kapja a pénzéért, amire befizetett". Ez részben érthető, nekem azonban az igazán szabad - zömmel a XVIII. század előtti - művészek az eszményképeim. Ők nem könnyűben és komolyban, hanem zenében gondolkodtak. 
- Önt soha nem kísértette meg igazán a popzene? Számtalan olyan lehetőséget ismerünk, amikor jól képzett muzsikusok poposítva adnak elő klasszikus darabokat vagy jazz standardeket, mondván, hogy el kell jutni a közönséghez.
A siker nem tehetség, vagy "telitalálat" kérdése, hanem szervezésé. Azóta, hogy erre rájöttem, nem tud elcsábítani - vonzani persze igen -, mert nem szeretnék se termék lenni, se termékeket gyártani. Mindez nem "hősiesség", sokkal inkább ízlés kérdése. Az a különbség, amely egy hamburger és egy jól elkészített vadas között szükségképpen megvan.
- Mi lesz Róma után? A tavaly év végén a Kairosszal megjelent Áldott idő című CD promóciója folyik még?
- Nyáron szerepelünk Julival a Művészetek Völgyében. A Kairosz-lemezt promotálnánk, persze, promotálnánk...Mindenesetre szerepelünk június 17-én a Református Fesztiválon a Bakáts téren.