Szakértői testületek a Pécs 2010 projektben

Egyéb


dump_235673.jpg
A pécsi Széchenyi tér

 (MTI) - Méhes Márton, a program művészeti igazgatója szerint a testületekre az EKF országos és európai jelentőségének megteremtése, valamint a hosszabb távú művészeti-kulturális programfejlesztés szakmai és társadalmi beágyazottságának érdekében van szükség. A grémiumok összehívását emellett a 2008-as felvezető évre és a 2010-es előkészítésre kiírt pályázat is indokolja, amelynek hiteles elbírálásához szintén szükség van az egyes művészeti ágak szakavatott képviselőinek bevonására.
   Beszámolt arról is, hogy a felkért szakmai tanácsadói kör két szintből áll. Az első körben a pécsi kulturális élet kiemelkedő alkotói és szervezői vesznek részt. Ők egyfelől a programkoncepció helyi lehetőségekhez mért kialakításában működnek közre, másrészt a beérkezett programpályázatok szelektálását, rangsorolását segítik saját szakterületükön. A második kör magyar és külföldi szakemberekből, közéleti személyiségekből álló testület, amely a művészeti-kulturális program országos és európai legitimációját hivatott biztosítani.
  A pécsi szakértői testület tagja Ágoston Zoltán, a Jelenkor című irodalmi folyóirat főszerkesztője, Bókay Antal egyetemi docens, Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok Zenekar igazgatója, Keresnyei János, a Pécs TV igazgatója, Laknerné Brückler Andrea, a Pécsi Kulturális Központ igazgatója. Részt vesz a vezetőség munkájában Pál Zoltán szobrászművész, P. Müller Péter irodalomtörténész, Somody Péter festőművész, a PTE Művészeti Kara Vizuális Intézetének vezetője, Várkonyi György művészettörténész, Vidákovics Antal, a Pécsi Horvát Színház igazgatója és Vincze Balázs, a Pécsi Balett igazgatója is.
  Az országos és nemzetközi EKF-vezetőség tagja Baló György újságíró, Jordán Tamás színművész, rendező, Konrád György író, Kovalik Balázs operarendező, Marosi Ernő művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, Parti Nagy Lajos író, Prőhle Gergely, volt német és svájci nagykövet, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője. A grémium tagja még Schrammel Imre keramikus, Szép Fruzsina és Zimányi Zsófia kulturális menedzser, Ulrich Fuchs, a Linz 2009 program helyettes intendánsa, Bert van Meggelen, a Rotterdam 2001 program általános és művészeti igazgatója és Jörg Ingo Weber európai kulturális szakértő, a Berlin 1988 program szervezője.
  A művészeti igazgató augusztus 31-ig az oktatási és kulturális miniszter elé terjeszti a 2008-as felvezető év programjait és költségvetési tervét. Ezen kívül a 2010-es legnagyobb programokat, fejlesztési íveket és felépítendő rendezvényeket, valamint azok büdzséjének tervezetét is. A kulturális programokról szóló, június 30-án lejárt pályázatra beérkezett javaslatok, ötletek mindkét kategóriát érintik, tehát ezek kiértékelése is meg kell, hogy történjen az adott határidőig. Összességében végül egy koncepcionális háttérnek, a fő fejlesztési irányoknak és azok költségeinek, valamint a 2008-as programoknak és azok költségeinek kell előállniuk augusztus végére.

 
Korábban: