Ma már minden közgyűjtemény igyekszik olyan módon működni, hogy a társadalom különböző, esetleg hátrányos helyzetű csoportjainak is elérhetővé váljon. Tapintható tárlat, indukciós hurok a hallásukban akadályozottaknak, könnyen érthető kommunikáció, rámpák, szociálisan hátrányos helyzetű embereknek szóló projektek és hosszan folytatható a sor, milyen célcsoportok igényeinek figyelembevételével válhat egy közgyűjtemény valóban mindenki számára befogadó intézménnyé. Bár a végcél még távolinak tűnhet, a hiteles tapasztalatok megosztása a hozzáférhetőséget támogató kezdeményezések esetében kulcsfontosságú, mivel minden egyes lépés elősegíti a fejlődést és hozzájárul a hibák elkerüléséhez, így a folyamat épül és javul.
A szakmai nap tapasztalatcserére és párbeszédre invitálja a múzeumi szakembereket és a téma iránt érdeklődőket, illetve bemutatja és népszerűsíti azokat a bevált gyakorlatokat, amelyek elősegítik, hogy a múzeumok mindenki számára hozzáférhetővé váljanak.
A program során a résztvevők megismerkedhetnek azokkal a módszerekkel és stratégiákkal, amelyek segíthetnek, hogy a közgyűjtemények mindenki számára nyitottabbá váljanak. Az előadások és szakmai beszélgetések során szó esik a különböző adaptációs lehetőségekről, a megvalósítás során szerzett tapasztalatokról és az esetleges kihívásokról is.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban megtartott előadásokat követően az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban egy univerzális design workshopra is sor kerül, ahol a résztvevők megtanulhatják, hogyan alkalmazhatják az univerzális tervezés elveit, és új szemszögből tekinthetnek intézményük gyakorlatára.