A hivatal minden évben egy központi téma kiválasztásával igyekszik felhívni a figyelmet valamely épülettípusra, vagy építészettörténeti korszakra. Korábban így kerültek az érdeklődés homlokterébe a múzeumok, iskolák épületei, a parkok, temetők, a Zsolnay évforduló kapcsán a szecesszió épületei, majd tavaly, csatlakozva az 1956-os emlékév programjához Fél(t)múlt építészete címmel a szocreál épületek.
Az ezévi program Haza és haladás címmel a reformkor és klasszicizmus építészetét emeli ki a sok egyéb érdekes épület közül, de alkalom adódik Árpád-házi Szent Erzsébet 800. és Batthyány Lajos gróf születésének 200. évfordulójának megünneplésére is.
Az idei örökségnapok rendezvénye egyben izgalmas kapcsolódások színtere is lesz. Párizsból indult el a Városmisszió nevet viselő kezdeményezés, amelyben az épített örökség ünnepéhez hasonlóan lett partnerváros Bécs, Lisszabon és Brüsszel után Budapest is. A missziós hetek kezdő és záróeseményei általában olyan nagyszabású megmozdulások, amelyekre az egész város hivatalos. Az együttműködést a kezdő esemény azonos időpontja hozta létre, amelynek kapcsán több templom megnyitja kapuit, sőt egészen a késői órákig várja a betérőket. Kiemelt szerepet kapnak a kortárs szakrális építészeti, és ehhez kapcsolódó képző- és iparművészeti alkotások, esetenként kapcsolódó kamarahangversennyel, épületismertetéssel.
Idén több, mint nyolcvan közösségi kulturális helyszín nevezett be, hogy késő éjszakáig fogadja az érdeklődőket. A hétvége során nem csupán az épületüket mutatják be, hanem a benne zajló, illetve a település épített örökségéhez kapcsolódó rendezvényekkel is színesítik a kínálatot. Számtalan település csatlakozott első alkalommal (Vál, Szank, Bóly, Drávaiványi, Görcsönydoboka, Cigánd, Prügy Tarcal), ami örvendetes jelenség, mert ebből az derül ki, hogy a helyi közösségeknek is igénye van az értékek számbavételére és bemutatására.
A Kulturális Örökség Napjai rendezvény jó alkalom arra, hogy értékeink megtekintése és felfedezése mellett észrevegyük azok sérülékenységét, mulandóságát és felhívjuk a nagyközönség figyelmét a megőrzés munkájának összetettségére, bonyolultságára. Az országos megnyitót szeptember 14-én pénteken, Sárospatakon tartják a Református Kollégium épületében, majd lovas bandérium kíséretében a Szent Erzsébet Házban folytatódik a program.