A század második fele analóg technikával

Egyéb

A hazánkban egyedülálló fotókiállítás május 9-én nyílik a Kogart Házban. A tárlaton 21 magyar fotográfus 160 különböző irányzatú (elsősorban dokumentarista és avantgárd) művészfotóján keresztül mutatják be a 20. század második felének egyedi látásmódját. A gyűjtemény kortárs, még aktív alkotók munkáit vonultatja fel (a nemrégiben elhunyt Hemző Károly kivételével), akik mindannyian Magyarországon maradtak - itt élnek és alkotnak. A legkorábbi fotó az 1950-es években, a legkésőbbi kép a századforduló környékén született.

A válogatást összefogó tematika technikai és időbeni paramétereket követ. A kiállításon bemutatott képeken keresztül az analóg, eltűnőben lévő képalkotói technikát, és az ahhoz szervesen kapcsolódó képalkotói attitűdöt, filozófiát kívánják megidézni a szervezők. A fotográfiák másik közös nevezője az, hogy a huszadik század második felében elkapott pillanatokat örökítik meg.


torvenytelen_250x250.png
Haris László fotográfiája (Fotó: www.kogart.hu)

A kiállításon szereplő alkotások közül számos fotográfia már nemzetközi porondon is bemutatkozott, többek között 2011-ben, a London-i Royal Academy of Arts-ban nagysikerrel megrendezett ?Szemtanúk: A magyar fotográfia a XX. században? című fotókiállításon. Az ANALÓG című kiállítást a londoni tárlat kurátora, Colin Ford angol fotótörténész, a brit Nemzeti Fotográfiai, Film és Televízió Múzeum alapítója nyitja meg. Colin Ford brit fotótörténész a sajtótájékoztatón költői módon vezette be a tárlatot: ?Robert Capa mondta: Nem elég ha tehetséges vagy, magyarnak is kell lenned?. Ezen a kiállításon 21 fotós képeit tekinthetik meg, akik magyarok is, és valóban tehetségesek?.

Kincses Károly fotómuzeológus és a kiállítás kurátora elmondta: ?A koncepció az volt, hogy próbáljunk meg olyan válogatást létrehozni, amelyek önmagukban koherensen megállnak, valamint együtt is átfogó képet festenek a múlt század második feléről. Igyekeztem az életművek legjavát kiválogatni a gyűjteménybe. Abban, hogy a kiállításban melyik fotóművész melyik mellé került, abban ? elárulhatom- volt egy kis megvezetés?.

A Körmendi-Csák Fotográfiai Gyűjtemény összesen 540 fotográfiát számlál. A válogatás célja, hogy a magyar fotográfusok munkáinak szabad teret adó, nyitott, és folyamatosan bővülő gyűjtemény hozzon létre. A kollekció első periódusát bemutató tárlat nem kíván történeti áttekintést adni, hanem lenyűgöző felvételek bemutatásával szeretné a közönség érdeklődését felkelteni a kimagasló 21. századi magyar fotográfia iránt.

A tárlaton különböző stílusú fotográfiákat láthatnak az idelátogatók. Benkő Imre dokumentarista fotói különös érzékenységgel ábrázolják a munkásokat, azok környezetét leíró módon használva érzékeny üzeneteket közvetítenek. Urbán Tamás felkavaró mentő-sorozatán olyan piktúrákkal is találkozhatunk, amelyek halott embereket dokumentálnak. Török László aktjai és lírai fotói szintén különleges színfoltjai a válogatásnak. Rajtuk kívül Balla Demeter, Féner Tamás, Friedmann Endre, Gulyás Miklós, Hajdú József, Haris László, Hemző Károly, Horváth M. Judit, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kerekes Gábor, Korniss Péter, Stalter György, Szebeni András, Szilágyi Lenke, Tímár Péter, és Vékás Magdolna fotográfiát tekinthetik meg.