Százéves a Szépművészeti Múzeum Antik gyűjteménye

Egyéb


szepmuveszeti_enyedilukacs_iuno.jpg
Iuno

Száz évvel ezelőtt, 1908 novemberében került a Szépművészeti Múzeumba egy 135 darabból álló antik szobrászati együttes, amely megalapozta a ma már több mint öt és félezer műtárgyat őrző Antik gyűjtemény gazdag anyagát. Az elmúlt száz évben ez a gyűjtemény lett Magyarországon az antik művészeti hagyomány megismerésének és kutatásának egyik fő színtere, az egyetlen hazánkban, ahol a közönség közvetlenül találkozhat Hellász, Itália és tágabban az ókori mediterráneum művészetével.

 
A Szépművészeti novemberi centenáriumi rendezvényei nem csupán az évfordulóra hívják fel a figyelmet, hanem azt kívánják bemutatni, hogy milyen szerepe van ma a magyar kultúrában az antik művészeti hagyománynak.
 
November 18-án, a programsorozat első eseményeként a Nemzeti Színház által műsorra tűzött, Oresztész című dráma beavató színházi estéjének ad otthont a múzeum. A premier előtt három nappal Euripidész művét Alföldi Róbert rendező, valamint a darab újrafordítói, Karsai György klasszika-filológus és Térey János költő a darab szereplőivel együtt mutatják be. A mű november 21-én kerül színpadra a Nemzeti Színházban. A bemutatón maga a szerző is "jelen lesz": azon az estén a színház előcsarnokában látható lesz Euripidész portréja, az Antik gyűjtemény egyik jeles darabja.
 
November 25-26-án kerül sor az Ösztönzők - klasszika archeológia és ókortudomány ma elnevezésű konferenciára, ahol elismert külföldi és magyar szakemberek ismertetik szakterületük új eredményeit és módszereit, az Antik gyűjtemény egy-egy műtárgyáról levonható új következtetéseket.
 
November 25-től látható Az évszak műtárgya sorozat következő kamarakiállítása: Symposion Makedóniában. Az egyik leggazdagabb észak-görögországi sír válogatott ezüst- és bronzedényeiből összeállított tárlat a thesszaloniki Régészeti Múzeum nagyvonalú ajándéka az Antik gyűjtemény centenáriumára.
 
November 27-én, csütörtökön este, Orpheusz éjszakáján különböző művészeti ágak képviselői jönnek el a múzeumba. Az Antik gyűjtemény centenáriumához közvetlenül kapcsolódó rendezvények zömére a Barokk Csarnokban kerül sor. Itt hallhatja a közönség a Szépművészeti Múzeum és a Zeneakadémia által meghirdetett kardalversenyre beérkezett pályaműveket, amelyeket az Euripidész Oresztészéből fönnmaradt kardaltöredék fölhasználásával komponáltak.
 
A Költőversenyen az Antik gyűjtemény műtárgyaira írt költői rögtönzések hangzanak el Kiss Judit Ágnes, Szabó T. Anna, Kőrizs Imre, Lator László, Nádasdy Ádám és Várady Szabolcs részvételével. Kapcsolódások címmel Horváth Judit, Komoróczy Géza, Krasznahorkai László, Radnóti Sándor, Ritoók Zsigmond és Tatár György olvassa fel írását az ókorról, antik művészetről, művekről. Ezen az estén mutatják be azt a filmmonológot, amelyet Jeles András rendezett Krasznahorkai László írásából: Hova nézel (a milói Vénusz értelmezéséhez).
 
A Márvány Csarnokban a görög népzenét játszó Sirtos együttes lép fel. Az Antik gyűjtemény kiállítótermeiben a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói kalauzolják az ókorba a látogatókat. Az emeleti kerengőn nyílik az ókori kézművesek utcája, ahol ékszerkészítésre, edényfestésre, szövésre, textilnyomásra és gipszmásolatok kidíszítésére nyílik lehetőség.
 
Az ínyenceknek pedig görög ételkülönlegességekből és borokból kínálnak kóstolót ezen a rendhagyó éjszakán.