Százhuszonöt éves múzeumot lapozni

Kultpol

 

A több mint 230 oldalas könyvben a történeti áttekintés után a múzeum gyűjteményeiről olvashatnak az érdeklődők. Bemutatják a régészeti, a várostörténeti, az iparművészeti, az irodalomtörténeti, a képzőművészeti, a természettudományi, a néprajzi gyűjteményt - azon belül külön kiemelve Bálint Sándor hagyatékát -, s az érem-, valamint a fénykép- és negatívtárt. Külön hely jutott a kötetben a Vár, a vártemplom, és a kőtár hármasának, a Kass Galériának, illetve a Varga Mátyás Színháztörténeti Kiállítóházának.

 
A kötetből az is kiderül, hogy hivatalos leltárkönyve 1918. december 6. óta létezik a múzeumnak - a vékony kis füzetbe maga Móra Ferenc, akkori igazgató kezdte el írni az összegzést a bővülő múzeumi gyűjteményről - ez a kis könyvecske ma is féltett kincse az intézménynek.
 
A könyvízelítőből természetesen a szegedi papucs, mint igazi "szegedikum" sem hagyható ki. A lábbeliből összesen 22 párat Rátkai Sándor, a népművészet mestere adományozott az intézménynek, bemutatva azokat a formai variációkat, amelyeket az 1930-as évektől készített.
 
A könyv végén a Móra Ferenc Múzeum arcképcsarnokát találja az olvasó. Az összeállításban azok kaptak helyet, "akik egykor és ma a múzeum ügyét szolgálták és szolgálják".