Szellemjárás a Lővéreken - VOLT zárás

Egyéb

EDDA, Exploited, F.O. System, Beatrice, Ossian, Clawfinger, Cypress Hill, Offspring, ha valaki megnézte a programfüzetet, azt hihette, hogy legalább tíz-húsz évvel korábbi ez a fesztivál. Igazi zenei rezervátumban járt, aki idén a VOLT-ra ment.

A soproni buszvezető bácsi a szocializmusból (persze ma már forradalmár) idegösszeroppanást kapott a nagy tömegtől, és a nyolcszázadik körtől a negyven fokban, ezért azt kiabálta a nagyjából húsz év átlagéletkorú utazóközönségnek, hogy ekkora parasztok is csak Pestről jöhetnek ide. Semmi mást nem követtek el az egyébként tisztességesen jegyet vásárló fiatalok, mint hogy léteztek, kissé lassabb tempóban, és nagyobb tömegben, mint az átlagos. A Lővérekhez vezető kacskaringós úton úgy nyomta a gázt az említett sofőr, aztán meg akkorákat fékezett direkt, hogy már azt is el tudtuk képzelni, hogy inkább feláldozza magát, de felborul, hadd vesszen az ellenséges csapat. Ezen aztán halált megvető bátorsággal, a további kockázatot is vállalva mindenki nagyokat röhögött. Vajon miért irritálja a magyar embert (lásd még ifjú nácik), ha a másik jól érzi magát?
A kerítésen belül már nyoma nem volt erőszaknak, egy elzárt falut találtunk, ahol összekapaszkodva, vidáman járkáltak az emberek, vigyáztak egymásra, és sajnálkoztak, hogy a poptábor hajnalban véget ér, aztán megint csak a macskakő valóság, de addig még mindent bele. Ilyenkor mindig megnyugszom, hogy azért többségében normálisak a fiatalok, a zene pedig nem lehet rossz, ha nincsen hozzá kényszerideológia.
Vérmagyar itt egyedül a hurka volt meg a csülök, és a jó borok, no meg a Ladánybene 27, akik meghonosították errefelé a Pannon-Jamaika hangulatot. Milyen jó, hogy ma már nem divat a kannás alkohol, így nem látni eltorzult arcú részeget sehol. Újdonság az MR2 színpad, avagy a Petőfi Rádió által lett hallhatatlanok fellépő helye, ahol sok kedves ismerőst lehetett viszontlátni a rádióból, és legalább megismerhette a közönség a nem sláger számaikat is.

Nyugaton viharfelhők gyűltek, de végül megúsztuk égszakadás nélkül, és amikor a 30Y kezdett a Nagyszínpadon, este hétkor, még egyetértően kisütött egy utolsót a nap is. Az új pécsi csoda ma már koncertzenekarként is egész jól elviselhető, és ugye frissebbek is, mint a fellépő nagyágyúk zöme. A tulajdonképpen nem is létező URH zenekar kezdéséig fesztiválkörkép-nézést rendezünk. A Poncichter negyedben hagyományos soproni ételek és környékbeli borok kaphatók, de akad egy-két fúvószenekar meg önjelölt gitáros is, aki a tegnap esti Manu Chao-koncertet meséli el dalban, ami ez alapján nem lehetett kirobbanó siker. A Nyugat-magyarországi egyetem már bezárt, csak az egyetemisták találhatók a környéken, de a Meghallgatlak sátor bezzeg hangos, hiszen közel a vég, és sehol egy dekoltázs, amibe a lelki problémákat bele lehetne önteni. Bemutatkozott itt a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön, ahol virtuális fogoly lehetett, aki akart, és kézbe vehette a tömegoszlatáshoz használatos cuccokat. Ekkor már folyamatosan kapjuk a híreket az újságíró kollégáktól, hogy mi történik a pesti meleg felvonuláson, és egyik szemünk sír csak, a másik nevet, mert itt nincsenek bátor álarcosok, akik ijesztgetnék a rákendroll gyerekeket. Az egyik bank Klubszínpadán a Psycho Mutant nevű borongós banda zenél, az énekesük hangja kisebb földrengést idéz elő, és ide gyűlnek az élő bankkártyának öltözött napszámosok is. A koncertszínpad másik oldalán hosszú pult, drága koktélok, és Dj "Azt sem tudom hol vagyok" zenéjére toporog a nép. Néhányan már meglehetősen ittas állapotban drum and bass ritmusokra, a tömeg kacajának kíséretében Norbi aerobikoznak a tetőn. Rémlik, mintha látnám termetes növését, valóban Müller Péter áll a színpadon, most nem a Sziámi zenekar következik, még nagyobbat időutazunk. Az URH-tól könnyes szemmel (most legalább nem könnygáz) a VIP büfébe menekülünk, ahol már tombol a média revü. Néhány fotót biztos közölnek majd a bulvárlapok az itt történtekről, úgyhogy nem lövöm le a poént. Lényeg, hogy páholyból nézhetjük az Offspringet, a kaliforniai punk nyugdíjasokat. Az énekes egészen piknikus lett az idők során, de a hangja a megasztáré és az ironikus felhangok még mindig jól állnak neki. Nem is tudunk a fenekünkön maradni, a Pretty Fly első taktusaira mint a ketrecből kieresztett vadak, menekülünk. Így nem kell tovább nézni, hogyan csinálnak magukból bohócot kemény ötvenes értelmiségiek, csak azért, hogy a huszonéves lányoknak megmutassák a tánctudásukat.

Az MR 2 színpadon közben elkezdi a bemutatkozást Péterfy Bori és népi szerelemzenekara. A számokat mindenki ismeri, ami nem saját, mint például a slágerré lett Denevér, azt nyolcvanas évekbeli zenekaroktól emelték át a repertoárba, és az énekesnő sorban köszönetet is mond érte mindenkinek. Először hallom tőlük a rövid életű, zseniális Új nem zenekar Vissza a katakombákba című szerzeményét, és kicsit sajnálom, hogy nem Benedek Zsuzsa énekli ezt el nekünk a pódiumon, akiben nem volt manír soha. Hirtelen sok lesz Boriból, Merényi Dávid amúgy nagyon izgalmas háttérképein is folyton őt látni, de amikor bekiabálja, hogy Éljenek a melegek!, akkor mindent visszavonok, és azt mondom, hogy elhangzott a fesztivál egyetlen hivatalosan szolidáris mondata. Csak néhányan morognak, de mivel a zenét szeretik, nem mennek el, a többiek ünneplik a Love Bandet és az empátiát. Ha csak ez a koncert lett volna ma, akkor is elégedetten mennék haza, pedig még az éjszaka sűrűje hátra van.