Szemét művészet

Egyéb

 

Hivatalosan tegnap nyitotta meg a kapuit a Szemétvilág névre hallgató Öko-Design Programsorozat, amely azon kívül, hogy önmagában több kiállítást, divatbemutatót és workshopot jelent, része (és egyben nyitóeseménye) a Baltic Sea Fesztiválnak. Ennek tükrében nem meglepő, hogy két dán, egy finn és egy észt szervezésű kiállítás várja a látogatókat, egy dolog azonban közös bennük: kiemelten fontosnak tartják környezetünk védelmét és a fenntartható fejlődés körülményeinek megteremtését.

Környezetvédelmi tematika esetén megkerülhetetlen téma a légszennyezés és a városi közlekedés reformja, aminek szerves részét képezi a kerékpár. Bár Budapesten is egyre több a biciklista, a város lakóinak többsége valamiért inkább Isten csapásaként tekint a kétkerekű közlekedésre mint jövőbe mutató, egészséges alternatívára. Koppenhágában viszont a fentebb vázolt iránnyal éppen ellenkező (és működőképes) utat választottak mint azt a Dreams on Wheels tárlat is mutatja. Kétségtelen, hogy kissé erőltetettnek tűnik a bringázást istenítő Mark Twain idézet, viszont manapság mindenben a celebek szava dönt, tehát figyelmezzünk Mark Twainre!

Szintén Koppenhágába kalauzol a Christiania in Art című tárlat, melyen a dán 'szabadvárosban" élő művészek munkái kaptak helyet. A városrész 1971 óta  szimbóluma a hippi kultúrának, s bár a hippi korszaknak rég vége, elnézve a megnyitón megjelenő művészeket, úgy tűnik, hogy jobb öreg hippinek mint öreg bankárnak lenni. Legalábbis ha a jó kedély a fokmérő és nem a bankszámla vastagsága.

Észtországot Reet Aus tervező képviseli, aki újrafelhasznált anyagokból készíti modelljeit. A kiállított ruhák egy része külön erre a tárlatra készült, és külön erényül, hogy jól szabottak, így akár irodai közegben is megállják a helyüket nemcsak a nyári fesztiválokon. Emellett teával színezett színházi jelmezt is láthatunk, amely ebben a formában jó ötletnek tűnt, egy hétköznapi viseletnél viszont nem vagyunk meggyőződve róla, hogy praktikus a tea-festés; az is igaz, hogy mivel mosásról mosásra fakul, olyan mintha állandóan új ruhánk lenne.

A női ruhákhoz kiegészítők is kellenek, természetesen öko-ékszerek. A méltán világhírű finn design ezen vonulatát három márka, a Secco, a MAKEEdesign és a Laurase képviseli. Az ékszer szó hallatán valószínűleg senkinek nem cipzárból készült rózsák vagy finn márkákból készített fülbevalók ugranak be, ahogy kétségtelen, hogy a színes műanyag virágok árasztanak némi-nemű óvodai hangulatot, ugyanakkor elvitathatatlan érdeme a tervezőknek, hogy mindegyik hihetetlen fantáziával és nagy odafigyeléssel készült. Sőt mi több, a legtöbb darab egyértelműen belefér a hordható kategóriába.

Az északi művészek mellett magyar alkotók munkái is helyet kaptak a termekben, így a Toboz Design, a Cellux Csoport, a Retextil, a DNS Group tervezői és három egyetem (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Magyar Képzőművészeti Egyetem, Pécsi Tudományegyetem - Művészeti Kar) végzős hallgatói. Hiányérzetet csupán az okozhat, hogy azt láthatjuk, hogy mit lehet kezdeni a birtokunkban levő, bőséges mennyiségű szeméttel, de vajon ez rávesz-e valakit is arra, hogy kevesebb hulladékot termeljen?

 

Dreams on Wheels

Christiania in Art

Reet Aus - Beszélő ruhák

Öko-Ékszer

Green Design kiállítás

VAM Design Center - a Baltic Sea Fesztivál keretében

Nyitva: szeptember 26-ig