Szentendrét a XX. századi magyar művészet nemzetközi rangú festőóriása, Vajda Lajos egyik rajzán a világ közepeként ábrázolta. Aligha túlzott: a Duna-parti kisváros hosszú időn át a képzőművészet meghatározó központja volt. Az 1951-ben megnyílt múzeumban rendszeresen gyűjtik a városhoz kapcsolódó régi és új alkotásokat. Ebből a kiemelkedően értékes, már tízezer darabnál is többet számláló gyűjteményből nyílik reprezentatív válogatás 2016. április 14-én a szentendrei MűvészetMalomban.

 


kep20160414_600x236.png
Korniss Dezső: Tücsöklakodalom

A tárlaton a magyar modernitás legjava látható: Ferenczy Károly, Vajda Lajos, Korniss Dezső, Bálint Endre, Ámos Imre, Anna Margit, Kmetty János, Czóbel Béla, Kondor Béla, Ország Lili, Barcsay Jenő és mások művei. A klasszikusok mellett a városhoz kapcsolódó kortársak listája is lenyűgözően gazdag: többek között Bukta Imre, Deim Pál, Elekes Károly, Farkas Ádám, feLugossy László, Szirtes János műveivel találkozhatnak a látogatók. A kiállítás a szentendrei gyűjtemény eddigi legteljesebb bemutatása.

 

Az 1951-ben alapított Ferenczy Múzeum (ma Ferenczy Múzeumi Centrum) intézményeiben mindig is alapvető szempont volt, hogy olyan művészek alkotásaival gyarapodjon a gyűjtemény, akik a városban éltek, illetve Szentendréhez kötődtek. A világ közepe című kiállítás ebből a hatalmas anyagból mintegy másfélszáz művet tud megmutatni. A Szabó Noémi kurátori vezetésével megvalósult tárlat elsősorban analogikus-tematikus kapcsolódások mentén rendezte el az időben akár egymástól távol eső, de gondolkodásmódban, motívumhasználatban egymással párbeszédet kezdeményező műveket. A kiállításon olyan rég nem látott archív képeket, filmeket is megtekinthetünk, amelyek személyes történeteken keresztül kapcsolódnak a tárlaton szereplő szentendrei művészekhez.


83.35._vajda_lajos___ikonos_onarckep_k_402x600.png
Vajda Lajos: Ikonos önarckép

A MűvészetMalom három szárnyában látható tárlat középső részében dokumentumok segítségével reflektál magára az intézmény: döntő módon vizuálisan jelenik meg az intézmény 65 éves története. Ezért elevenedik meg a múlt például plakátok segítségével, hiszen a műfaj komoly szerepet töltött be egykor a szentendrei művészek életében. Emellett látható egy idővonal is, amelyen egyszerre fut két párhuzamos, mégis összekapcsolódó történet: a múzeumé és a város múzeumhoz köthető fontosabb eseményeié.

 

A kiállítás vezető kurátora: Szabó Noémi; kurátorok: Bodonyi Emőke, Boros Lili, Herpai András, Kopin Katalin, Szilágyi Zsófia

 

A tárlat 2016. április 14. és július 10. között tart nyitva, keddtől vasárnapig 10?18 óra között.