A díjátadó meglepetésvendége Kamarás Iván Jászai Mari-díjas színművész, Uhrik Teodóra fia volt, aki édesanyja versét zenésítette meg és adta elő. Érkezését sikerült teljes titokban tartani a művésznő előtt is, így köszöntője igazán megindító pillanatokat okozott.
Uhrik Teodóra 1960 óta áll a táncművészet és Pécs városa szolgálatában, 27 évet töltött aktív, folyamatos táncművészeti munkával, hűséggel a Pécsi Balett kereteiben, 35 évet pedagógusként a Pécsi Művészeti Gimnáziumban. Neve összeforrt a Pécsi Balettéval, hiszen Magyarország első modern balettegyüttesének alapító tagjaként pontosan 62 esztendeje dolgozik a társulat kötelékében. A táncművészi és táncpedagógusi karriert követően, pályájának méltó beteljesüléseként immáron a Pécsi Balett ügyvezetője. Táncművészként, majd táncpedagógusként a Pécsi Művészeti Szakközépiskola igazgatóhelyettese volt 22 éven át, legendás karriert tudhat magáénak.
Kiemelkedő művészi érzékenysége, magas technikai tudása, előadóművészi tehetsége, színészi képességei hosszú évtizedekre a társulat meghatározó tagjává tették, melynek 1967 és 1989 között magántáncosa volt, majd országos szinten, a szakterület egyik legjobbjaként elismert táncpedagógusként működött újabb évtizedekig. Táncművészi és táncpedagógusi tevékenysége közismerten meghatározó etalon a magyar színházi életben. Több mint hat évtizede kiemelkedő színvonalon működik a szakmában művészként, pedagógusként, tanácsadóként, vezetőként. Az alapfokú és a középfokú táncművészeti oktatás központi programjának létrehozója, a szakmai vizsgakövetelmények összeállításának aktív részese. Egykori növendékei megtalálhatók az ország legjelentősebb balett- és táncegyütteseiben és külföldön is. Uhrik Teodóra a legstabilabb híd a Pécsi Balett életében, ami az 1960-as évektől ível a jelenig. Ügyvezetőként a leghitelesebben tudja kamatoztatni szakmai tapasztalatait és a társulat történetének autentikus ismeretét.
Uhrik Teodóra a magyar táncművészet egyik legnagyobb élő legendája, Pécs kulturális-művészeti életének ikonikus alakja, aki egész életét és művészi pályafutását a Pécsi Balettnek, Pécs városának szentelte, a pécsi közönséget és a táncművészetet szolgálta.
Az univerzális, kortalan művésszel, akinek a neve összefonódik a Pécsi Balettével, 2021-ben beszélgettünk.
Nyitófotó: Borbás Betti