A fiatal bölcsészek és alkotók számára meghirdetett Oláh János szerkesztői ösztöndíj célja, hogy segítséget nyújtson a könyv- és folyóirat-szerkesztői pályakezdéshez kedvező feltételeket biztosítva a magas színvonalú szakmai tapasztalat megszerzéséhez. Az ösztöndíjat beharangozó sajtótájékoztatón Fekete Péter megfogalmazta: ?sokszor elhangzik, hogy a magyar irodalom folyóiratközpontú irodalom, amit talán legpontosabban úgy értelmezhetünk, hogy egy folyóirat szerkesztőinek minőségi és esztétikai elvárásainak megfelelni, megugrani az általuk felállított lécet, aztán pedig egy folyóiratban publikálni különös fontossággal bír egy író, egy költő, egy szövegalkotó életében. Bekerülni a szakma legismertebb orgánumaiba, azokban debütálni vagy akár rendszeresen szerepelni a hasábokon ugyanannyira fontos, mint amennyire a közönség elé állni az első, aztán a többi önálló kötettel. Egy folyóirat pedig nemcsak megjelenési felület, hanem szellemi közeg is: olyan biztonságot és támogatást jelentő kör, amelybe önálló, független alkotóként jó tartozni.?
Hozzátette: ?egy jó szerkesztő pedig nemcsak válogatja a szöveget és megjegyzésekkel látja el őket, hanem segíti is az alkotót élete és pályája különböző szakaszaiban; egy dicsérettel, egy szigorú kritikával, egy beszélgetéssel vagy egy neki ajánlott friss könyvvel. A szerkesztő, napi munkája mellett kicsit mentor, kicsit pszichológus, kicsit apa, anya és testvér is. Hiszen egy jó szerkesztő nemcsak a szövegeket, hanem az alkotó tehetségeket is gondozza, segíti.?
Az Oláh János szerkesztői ösztöndíj fontosságáról szólva Fekete Péter kiemelte: ?az egyre gazdagabb lehetőségeket kínáló állami alkotói ösztöndíjrendszerben szerepükhöz képest eddig háttérbe szorultak a szerkesztők. Ennek talán az lehet az oka ? amely ok az irodalmi vagy folyóirat világot belülről nem ismerő szemlélők számára akár magától értetődően logikus is lehetne ?, hogy míg egy alkotói tehetség elhivatottság, addig egy beteljesedő szerkesztői talentum megpályázott és elnyert státusz, egy munkahely, amúgy rendes fizetéssel.? Hozzátette: ez akár igaz is lehetne, ám kicsit jobban ismerve ezt a világot, mindenki látja és tudja, hogy nem mindig az. ?Pályakezdőként folyóiratot vagy könyveket szerkeszteni legalább annyiszor elhivatottság, mint ahányszor potenciális munkahely. Munkahelyként pedig sokszor inkább csak státusz, mint megélhetés.? Az Oláh János szerkesztői ösztöndíj a létrehozók példamutató elképzelése szerint a fiatal szerkesztő tehetségeknek szeretne segíteni ? hangsúlyozta Fekete Péter, majd rámutatott:
?az ösztöndíjjal biztosított anyagi és egzisztenciális biztonság ideje alatt egy fiatal szerkesztő nyugodtan dolgozhat. Nem kell egyéb munkalehetőségeket vadásznia. Ehelyett teret és támogatást kap az alázatos, de nélkülözhetetlen tehetsége és munkája, amelyet ő mint szerkesztő mindig egy lépéssel az alkotó mögött végez, és kicsit talán az árnyékban is marad.?
Szentmártoni János költő, író, a Magyar Írószövetség elnöke, a pályázatokat elbíráló kuratórium tagja a sajtótájékoztatón elmondta: nagy öröm ez a pillanat Oláh János családjának és egykori tanítványainak. Emlékeztetett: a két éve elhunyt Oláh János szerkesztőként azok közé tartozott, akik az elsők között ismerték fel az újabb irodalmárnemzedékek kinevelésének fontosságát. ?Ennek az ösztöndíjnak az ötlete annak idején Kondor Péter költőtársam fejéből pattant ki, aki el is kezdte kidolgozni a javaslattervet, amelyhez többen csatlakoztunk, és támogatókat, pártolókat is találtunk. Mellénk állt Lezsák Sándor költőtársunk, az Országgyűlés alelnöke, valamint Balog Zoltán, az emberi erőforrások akkori minisztere is? ? idézte fel Szentmártoni János. Ezt követően ismertette a pályázat részleteit.
- A 2018. évi Oláh János szerkesztői ösztöndíj elnyerésére 2018. szeptember 15-én 16 óráig lehet pályázni.
- Pályázók köre: az 1983. január 1. után születettek. Nem nyújthat be pályázatot, illetőleg nem részesülhet ösztöndíjban az, aki az ösztöndíj időtartama alatt központi költségvetési forrásból egyéb művészeti ösztöndíjban részesül.
- Ösztöndíjban részesülhet: legfeljebb 10 fő.
- Az ösztöndíj időtartama: 24 hónap (2018. szeptember 1. napjától 2020. augusztus 31. napjáig).
- Az ösztöndíj összege: bruttó 200 ezer forint/hónap.
- Az elbírálás határideje: a beérkezési határidőtől számított legfeljebb 40 munkanap.
A pályázat további részletei ITT találhatók.
A pályázat elbírálásával kapcsolatban Szentmártoni János elmondta, hogy a pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) által kinevezett, a MANK által működtetett szakértői kuratórium bírálja el, melynek tagjai:
- Mezey Katalin író, költő, az MMA Irodalmi tagozatának vezetője, Oláh János özvegye
- Erős Kinga kritikus, esszéista, a Magyar Írószövetség titkára
- Orbán János Dénes író, költő, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. Előretolt Helyőrség Íróakadémiájának vezetője
- dr. Szaniszló Krisztián kulturális tanácsadó (EMMI Miniszteri és Parlamenti Államtitkári Kabinet)
- Szentmártoni János költő, író, a Magyar Írószövetség elnöke
Az eseményen Mezey Katalin író, költő, az MMA Irodalmi tagozatának vezetője, Oláh János özvegye, a kuratórium tagja arról beszélt: ?harminc év óta, mióta megszűnt az állami cenzúra, nem szűnik a nyafogás arról, milyen nagyot esett a könyvek, folyóiratok szerkesztői színvonala, hogy mennyi probléma van azokkal a szövegekkel, amelyek új kiadványként a nyomdába kerülnek. Sok esetben nagy igazságtartalma van ezeknek a kritikáknak, ám e harminc év alatt most először történik egy lépés abba az irányba, hogy a minőségi javulás bekövetkezhessen.? Fontos, hogy legyenek professzionális szerkesztői azoknak a folyóiratoknak, könyvkiadóknak, akik a szépirodalmat, az ismeretterjesztő szövegeket, a szellemi kulturális értékeket az olvasók asztalára teszik ? emelte ki Mezey Katalin, majd hozzátette: ?de nemcsak a nyomtatott sajtóval foglalkozik majd az a szerkesztő, aki elnyeri ezt az ösztöndíjat, hiszen manapság már minden kiadónak és folyóiratnak van elektronikus verziója is. Szükség van arra a szerkesztői figyelemre, amely az online megjelenő szövegek nyelvhelyességét, korrektségét, mértéktartását, igazságtartalmát ellenőrzi.? Az ösztöndíjról szólva hangsúlyozta:
?most a folyóiratok és a könyvkiadók lehetőséget kapnak arra, hogy hivatásos szerkesztőket képezzenek ki, ezzel pedig történik egy fontos lépés abba az irányba, hogy jobb, minőségibb, mértékadóbb legyen a mai magyar írásbeliség?.
Mezey Katalin, Oláh János özvegye meghatódva emlékezett arra, milyen érzés kerítette hatalmába, mikor megtudta, hogy Oláh János nevét viseli majd ez az ösztöndíj. ?Kicsordult a könnyem? ? mesélte, hozzáfűzve: ?Oláh János nemcsak kiváló költő és prózaíró, de nagyon jó csapatépítő is volt. Ennek titka a másik emberbe vetett bizalma volt, valamint az, hogy észrevette a tehetséget, az alkalmasságot is.? És azok, akiket annak idején felkarolt, egy olyan ösztöndíj életre hívásában vettek részt, amely igazolja Oláh Jánost. Így fogalmazott Mezey Katalin, majd elmondta: ?hihetetlenül nagy öröm számomra, hogy létrejött ez az ösztöndíj. Azt mutatja: mégsem éltünk hiába.?
Kultúra.hu
Fotó: Csákvári Zsigmond