A SZIN vendégei szerint szükség van a RE:pohárra

Egyéb


repohar_fenntarthatonapinfo.jpg
RE:pohár

Immár második éve, hogy a SZIN - elsőként és eleddig egyedüliként a hazai fesztiválok között - zászlajára tűzte a fenntartható fejlődés, az ökotudatos szemlélet népszerűsítését.

   
Az uniós támogatással megvalósuló program részeként a SZIN megismertette a hazai fesztiválozókat a visszaváltható, azaz a RE:pohárral, amelyet a résztvevők körében végzett felmérés adatai szerint a megkérdezettek több mint 80 százaléka használt. Egybehangzó véleményük szerint egy fesztiválon elengedhetetlen kellék kell, hogy legyen a visszaváltható pohár.
   
A programmal 70-80 ezer darab egyszer használatos műanyag pohár használatát előztek meg a szervezők, ami azt jelenti, hogy a SZIN-en gyakorlatilag nem volt eldobott pohár, eltűnt a talajról a "pohárszőnyeg".
   
Sokan igénybe vették a vasúti utazási kedvezményt, jól működött a telekocsi rendszer is, és tömegek használták a fesztivál kerékpártárolóját is.
   
Elsőként a hazai fesztiválok között - a KÖVET Egyesület közreműködésével - szakemberek megmérték a SZIN "ökolábnyomát". Az "ökolábnyom" egy ember, egy adott népesség vagy akár egy fesztivál természetre gyakorolt hatásának mérőeszköze, amely szemléletes módon fejezi ki a erőforrás-felhasználási és hulladékfeldolgozási szükségletet, termékeny földterületben, azaz globális hektárban kifejezve. A világon egy emberre jelenleg 2,1 globális hektárnyi termékeny terület jut, tehát annak fenntartható a lábnyoma, aki ezen belül marad. A most végzett kutatásból kiderül, hogy míg a magyar átlag ökolábnyom 3,56, addig az átlag Szegedi ifjúsági napok látogatóé lényegesen kevesebb, 2,36, alig több mint a fenntartható lábnyom.